Cengiz Ünder

Cengiz Ünder İçin Ödenen Bonservisler

Fransa Ligue 1’de ülkemizi başarıyla temsil eden Cengiz Ünder, Avrupa’ya en genç çıkan lejyonerlerimizden biri.

14 Temmuz 1997 Balıkesir doğumlu milli yıldızımız, topa ilk ayak vurduğu günden beri izleyenlere kendisini hayran bırakıyor.

Çok küçük yaşta girdiği Bucaspor altaypısından henüz 16 yaşındayken Altınordu U 16 takımına gitmesini sağlayan yeteneği hala onun ayaklarında duruyor.

Bu yeteneğini kariyeri ilerledikçe oyun aklıyla da birleştirmeyi başaran Cengiz Ünder, Altınordu altyapısında bütün ülkenin dikkatini üzerine çekmişti.

2016 transfer döneminde ise onu takımına kazandırmak isteyen birçok kulüp vardı. Bu kulüplerin belli başlıları Avrupa’daki liglerin temsilcileriydi.

Küçüklüğünde Altınordu’da Avrupa devlerinin alt yaş kategorilerindeki gençleriyle rekabet eden Cengiz’in, asıl hedefi de elbette Avrupa idi.

Ancak gelecek planlamasında hata yapmak istemiyordu. Bu yüzden adımlarını teker teker atmaya karar veren Cengiz Ünder’in ilk transferi İstanbul’a oldu.

Cengiz Ünder İçin Ödenen İlk Ücret

Cengiz Ünder beklendiği gibi İstanbul’un yolunu tuttu tutmasına ancak adres kimsenin beklemediği bir yerdi. O dönem, sonraları şampiyonluğu da getirecek, yapılanmanın ilk adımlarını atan Göksel Gümüşdağ ve Abdullah Avcı yönetimindeki İstanbul Başakşehir, 19 yaşındaki Cengiz Ünder için tam 4.8 milyon euroyu gözden çıkardı.

Bu elbette günümüzde takımların mali durumu ve kur düşünüldüğünde çok büyük bir para. Ancak o zaman için de Türkiye’de, 19 yaşındaki bir futbolcuya ödendiğine pek rastlamadığımız türden bir meblağ idi.

İstabul Başakşehir’in Cengiz’i Avrupa’ya hazırlamak için aldığı zaten konuşuluyordu. Hali hazırda Altınordu takımı da transfere “sonraki satıştan %30 pay” koydurmuştu. Yani herkes onun gideceğini biliyordu.

1 sene İstanbul Başakşehir’de Abdullah Avcı’nın elinde piştikten sonra artık Türkiye onu tutamayacak durumdaydı. Zira gelen teklifler, bizim piyasamız için hayli yüksekti.

Rekor Transfer Ücreti

cengiz ünder

Roma, İstanbul Başakşehir’den Cengiz Ünder’i kadrosuna kattığını açıkladığında ödenen meblağ herkesin dilindeydi. Zira İtalyan kulübü, o zamana kadar Spor Toto Süper Lig’den bir takıma ödenen en yüksek bonservis ücreti rekorunu kırmıştı.

İstanbul Başakşehir, belki en büyük yıldız potansiyelini göndermişti fakat kasasına da 14.25 milyon euro koymuştu.

Hem Cengiz Avrupa hayaline kavuşmuş hem onda emeği olan iki kulüp de kazanmıştı.

Roma’daki ilk günlerinde adaptasyon sorunu yaşasa da 2019 Cengiz Ünder’in parladığı yıldı. Öyle ki bir internet sitesinin verilerine göre Cengiz Ünder’in o dönemki piyasa değeri 35 milyon euroyu bulmuştu.

Herkes onun çok daha büyük bir adım atacağından emindi fakat sakatlıklar genç yıldızın peşini bir türlü bırakmadı.

Roma’daki günleri hüsrana dönen Cengiz, İngiltere Premier League ekiplerinden Leicester City’e 2020 Eylül’de 3.5 milyon + opsyion ile kiralandı.

Leicester City’de istediği şansı bulamayan milli yıldızımız, bu sene başında da Olimpik Marsilya’nın yolunu tuttu. Marsilya onun için 500 bin euro kiralama bedeli ödedi. Ancak sözleşmede teoride zorunlu olmayan ama pratikte zorunlu olan bir madde vardı.

Buna göre Olimpik Marsilya küme düşmemesi halinde Cengiz’i 8.2 milyon euro ödeyerek kadrosuna katacaktı.

Marsilya’da eski günlerine geri dönüş sinyali veren milli oyuncumuz, düşmekte olan piyasa değerini de yükselterek potansiyelinin zirvesinin çok yüksek olduğunu hatırlattı.

Kariyeri boyunca uğruna 23.05 milyon euro ödenmişti, görünen o ki sakatlıksız, kazasız belasız günler geçirdikçe bu rakam daha da artacak.