Cengiz Ünder

Cengiz Ünder İçin Yine, Yeni Format

İki sezondur Fransa Ligue 1’de Olimpik Marsilya forması giyen Cengiz Ünder iki sezonda iki farklı hoca ile çalıştı. Önümüzdeki sezonda da Olimpik Marsilya forması giymesi halinde yine farklı bir isimle çalışacak olan Cengiz Ünder’i bu sene yaşadığı sorunlar yine bekliyor olabilir.

Cengiz  Ünder

Önce Forvet Arkası, Sonra Bek

Cengiz Ünder 2021 – 2022 sezonunda kiralık olarak katılmıştı Olimpik Marsilya kadrosuna. O sezon takımın başında Şilili teknik adam Jorge Sampaoli bulunuyordu. Jorge Sampaoli takımını 4 3 3 oynatırken bu formasyonda Cengiz Ünder de sağ forvet olarak görev alıyordu. Özellikle de Avrupa kariyerinde hücumunu çok geliştiren Cengiz Ünder, bu pozisyonda çok verimli oldu. Jorge Samapoli’nin onu sağ çizgide kullanması sayesinde içeri girerek şut atma imkanı buldu ve bu şutlarla da takımına önemli bir skor katkısı sundu milli oyuncumuz.

2021 – 2022 futbol sezonundaki verimli performansı sonrasında Fransız kulübü Olimpik Marsilya, milli oyuncunun bonservisini İtalya’nın Roma kulübünden satın aldı ve Cengiz Ünder tamamen Olimpik Marsilya oyuncusu oldu. Fakat Cengiz Ünder’i bir sürpriz bekliyordu. Fransız kulübü sezon başında hoca değişikliğine gitti ve Jorge Samapoli yerine Hırvat teknik adam Igor Tudor’u takımın başına getirdi. Bid rönem ülkemizde Karabük ve Galatasaray takımlarını çalıştırmış olan Igor Tudor, Türk futbolseverlerin yakından bildiği üzere üçlü savunma oynatan bir teknik adamdı. Cengiz Ünder’i ilgilendiren kısım ise Hırvat çalıştırıcının kanat forvet kullanmamasıydı.

Igor Tudor, takımın başına gelir gelmez sistemi değiştirdi ve Fransız takımı sahaya 3 4 2 1 şeklinde çıkmaya başladı. Milli oyuncumuz da bu formasyonda forvet arkasındaki iki adamdan biri olarak oynatıldı ve sezona ilk 11’de başladı. Ancak Cengiz Ünder’in ilk 11 macerası kısa sürdü. Sahada ondan istediği verimi alamayan Igor Tudor Cengiz Ünder’i yedek kulübesine çekti hatta devre arası öncesinde de Cengiz Ünder’in takımdan ayrılacağı iddia ediliyordu.

Dünya Kupası arasında Cengiz Ünder ile Igor Tudor’un yıldızı barıştı. Milli oyuncumuzla özel olarak ilgilenen Hırvat teknik dam onu yeni rolüne ikna etmeyi başardı ve Cengiz Ünder forvet arkasında oynayıp verimli olmaya başladı, sonrasında ise Igor Tudor, milli oyuncuyu daha mücadelesi kılmak için kenara aldı. 3 4 2 1 formasyonunda sağ çizgide, öncelikli görevi savunma olan ama sürekli bindirme yapması gereken kanat bek pozisyonunda oynadı Cengiz Ünder ve buna da uyum sağladı.

Yeni Sistem 4 4 2

Bu sezon başlamadan önce Hırvat teknik adam ve Igor Tudor 2023 – 2024 sezonunda birlikte devam etmeme karar aldılar ve hemen akabinde de Marsilya takımı yeni hoca arayışlarına başladı. İspanyol çalıştırıcı Marcelino ile Olimpik Marsilya’nın prensipte anlaştığı düşünülürse Cengiz Ünder’i önümüzdeki seni yeni bir formasyon bekliyor ki o da 4 4 2.