Cengiz Ünder

Lionel Messi Amerika Yolcusu

Paris Saint Germain takımının Arjantinli yıldızı Lionel Messi önümüzdeki sezon Avrupa’da değil Amerika’da olacak. MLS’den gelen teklifi kabule den Arjantinli dünya yıldızı futbol kariyerinin son dönemlerini Amerika’da geçirecek. Kimilerine göre tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olan Arjantinli süper yıldız Lionel Messi, kariyerinde eksik olan tek parçayı, Dünya Kupası’nı, 2022 Katar’da havaya kaldırdıktan sonra futbol kariyerinde yapabileceği her şeyi yaptığını söylemişti.

Lionel messi

Lionel Messi Inter Mimai İle Anlaştı

Barcelona ile yıllarca kırılmadık rekor, kazanmadık kupa bırakmayan, golün her türlüsünü atıp asistin her türlüsünü yapan, dünyanın sayılı defans oyuncularını karşısında çaresiz bırakan Lionel Messi, 2021 – 2022 sezonunun başlangıcında Fransa’nın Paris Saint Germain takımına transfer olmuştu.

Arap sermayesinin satın aldığı Paris Saint Germain, senelerdir transfere inanılmaz bütçeler ayırıyor buna rağmen çok istediği Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı başaramıyordu. Barcelona’nın ekonomik sorunlar yaşamadı sebebi ile Lionel Messi’nin ücretini kjarşılayamayacak olmasını bir fırsat olarak gören Fransız kulübü Paris Saint Germain, Lionel Messi’yi kadrosuna kattı. Ne var ki Arjantinli süper star da Uefa Şampiyonlar Ligi kupasını kazandıramadı Fransız kulübüne. Tabii bunda takım içi çekişmelerin de payı var. Neymar, Lionel Messi ve Kylian Mbappe arasında sürekli sorun olduğu yazılıp çizildi basında. Sonuç olarak Paris Saint Germain, çok istediği Uefa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna ulaşamadı.

Lionel Messi, Paris Saint Germain’i Uefa Şampiyonlar Ligi şampiyonu yapamadı belki ama Avrupa’daki futbol kariyerini noktaladığı sezonda kariyerinin eksik olan, onu dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu diye anılmasına engel teşkil eden tek eksikliği ortadan kaldırdı ve Katar 2022 Dünya Kupası’nı Arjantin’e getirdi. Aynı turnuvada Paris Saint Germain’in diğer yıldızı Kylian Mbappe de Fransa ile final oynadı ve kupanın gol kralı oldu ama Uefa Şampiyonlar Ligi’nde yine hayal kırıklığı yaşadı Fransız kulübü.

Lionel Messi’nin Paris Saint Germain ile sözleşmesi geride kalan 2022 – 2023 sezonu sonunda bitti ve Lionel Messi, gelen teklifler arasından Amerikan takımı Inter Mimai’nin teklifini kabul etti. Aslında Lionel Messi’ye Arap yarımadasından astronomik bir teklif vardı. Bunun dışında efsanesi olduğu Barcelona kulübü de Lionel Messi’ye kapılarının sonuna kadar açık olduğunu belirtti. Ancak Lionel Messi Amerika’da yaşamayı tercih ederek MLS ligi takımlarından Inter Miami ile anlaştı.

Benzersiz Bir Kariyer

Lionel Messi hiç tartışmasız şekilde futbol tarihinin gelmiş geçmiş en görkemli kariyerini inşa etti. Dünyanın en iyi futbolcusuna verilen Ballon d’Or ödülünü tam 7 kez kazandı. Bir kez Dünya Kupası’nı dört kez de Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Arjantinli süper yıldız bu başarıların her birinde başroldeydi. Kariyeri boyunca hem yerel liglerde hem de Avrupa’da sayısız kez gol krallığı unvanını kazandı ayrıca Messi. Kariyeri boyunca resmi maçlarda 800’den fazla gole imza attı Messi.