Cengiz Ünder

Cengiz Ünder ’in Dünya Kupası Elemeleri Performansı

Sezon başından bu yana Marsilya formasıyla Fransa Ligue 1’de fark yaratan performanslara imza atan Cengiz Ünder, geçtiğimiz yıllardaki formda yapısını hatırlatan bir futbol ortaya koydu ve Dünya Kupası Avrupa elemeleri Play off finallerinde milli takıma formda olduğu bir dönemde yeniden davet edildi.

Portekiz ve İtalya’ya karşı sahanın en iyi oyuncularından biri olduğunu kanıtlarken, yetenek repertuarını geliştirdiğini , teknik, mental ve fiziksel olarak Portekiz ve İtalya’daki elit oyuncular kadar fark yaratan bir oyuncu profilinde olduğunu gösterdi.

Leicester City Dönemi ve İlk Maçlar

cengiz ünder

İtalya Serie A ekiplerinden Roma’da geçirdiği başarılı sezonların ardından lig seviyesi atlayan Cengiz Ünder İngiltere Premier Lig ekiplerinden Çağlar Söyüncü’nün de olduğu Leicester City’e transfer olmuştu. Çağlar ile yeniden takım arkadaşı olması saha dışında Cengiz için çok büyük bir artı olsa da saha içine fayda etmedi. Satın alma opsiyonlu kiralanan Başarılı kenar oyuncusu, Serie A’nın oyun anlayışından tempo ve fizikselliğe dayalı olan İngiltere’de oldukça zor günler yaşadı.

Leicester City Menajeri Brandon Rogers onun için savunma aksiyonlarının çok zayıf olduğunu ve takım savunmasında geriye gelmekte zorlandığı için problemler yaşadığını söylemişti. Premier Lig’de diğer oyunculardan geriye kalınırsa sürekli oynayan ve kulübede oynayan arasında oluşan fark Cengiz için dezavantajdı ve süre alamayan Genç oyuncu her geçen gün geriye giderek sakatlıklarla boğuştu. Cengiz’in İngiltere macerası Milli takımı da etkiledi. 20 yıldır göremediğimiz Dünya Kupası için Cengiz takımdaki tek değerli kenar oyuncusuydu ve 2021 mart ayında grubun ilk maçlarında süre alamadı.

Cengiz Ünder Artık Elit Oyuncu 

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri grup aşamasında 4 karşılaşmaya çıkan Cengiz Ünder, 2 gol 3 asistlik skor katkısı verdi. 4-2’lik skorla geçilen Hollanda, 3-0 kazanılan Norveç ve İstanbul’daki Letonya maçlarında sakatlığı sebebiyle milli takımda yer almayan Cengiz Ünder,  sezon sonunda Marsilya’ya transfer oldu ve iyi bir sezon başı kampından sonra attığı gollerle yeniden futbola döndüğünü gösterdi. Eylül  ayındaki maçlarda Milli takıma davet edildi ve Karadağ maçına ilk 11’de başladı. 82 dakika sahada kalan Başarılı kenar oyuncusu, milli takım için değişilmez bir mücevher olduğunu bir kez daha kanıtladı ve 1 gol 1 asistlik performans sergiledi.

Hollanda deplasmanında alınan ezici mağlubiyette de sahada olan Cengiz, Millilerin tek golünün sahibiydi. Daha sonra Millilerin play off’a katılmasında başrol oynadı. Norveç ve Letonya maçlarında hücumda işleyen tek kanal olan Cengiz, 2 asistlik performans sergiledi. Grubun son iki maçında bel sakatlığı sebebiyle süre alamadı. Play off yarı finalinde Portekiz karşısına  Fransa liginin en formda oyuncusu olarak gelen Cengiz, kendinden emin driplingleri ve yüksek top tekniği ile elit oyuncuyum  mesajını verdi. İtalya ve Portekiz maçlarında anlaşıldı ki sadece hızı, çabukluğu ve uzaktan şutlarıyla Avrupa yapan Cengiz’in artık oyun kurucu kenar rolünde yüksek tekniği ile attığı isabetli paslarla repertuarına zenginlik kattığı görülmüş oldu.