Cengiz Ünder

Cengiz Ünder ve 2021 Milli Takım Performansı

Cengiz Ünder, kötü başladığı 2021 yılını görece yükselişe geçerek bitirdi. Geçen yıl 2021’e İngiltere’de merhaba diyen yıldız futbolcumuzun yolu İtalya ve nihayetinde Fransa’ya düşmüştü.

Milli oyuncumuz, Leicester City ile tam bir hayal kırıklığı sezon yaşamıştı. Brendan Rodgers tarafından tercih edilmeyen Cengiz’in İngiltere Premier League kariyerini sakatlıklar ve formsuzluklar baltalamıştı. Sonuç olarak çocukluk arkadaşı Çağlar Söyüncü ile takım arkadaşı olma maceraları çok kısa sürmüştü. Hiçbir maçta 90 dakika süre alamayan milli yıldızımız kulübü Roma’nın yolunu tutmuştu.

Roma’nın yeni teknik direktörü Jose Mourinho tarafından kadroda tercih edilmeyen Cengiz Ünder’in yeni adresi ise Fransa Ligue 1’in köklü kulübü Olimpik Marsilya olmuştu. Olimpik Marsilya’nın Şilili teknik direktörü Jorge Sampaoli, milli yıldızımıza güvenmişti. Cengiz Ünder de 17 numaralı formasıyla hocasının yüzünü kara çıkartmamış ve yükselişe geçen bir form grafiği çizmişti.

Cengiz Ünder kulüp performansıyla yükselişi görürken A Milli Takım formasıyla ise buna benzer bir süreci yaşamıştı.

Tam bir istikrarsızlık abidesi olarak seneyi geçiren Türkiye A Milli Futbol Takımı, bazen ayakta alkışlanacak performanslar göstermiş bazen ise eleştirilerin odağı olmuştu.

İşte Cengiz Ünder’in bu süreçteki katkıları ve Ay Yıldızlı formayla 2021’de yaptıkları.

Cengiz Ünder Sakatlıktan Muzdarip Oldu

cengiz ünder

Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2021 senesine Dünya Kupası Avrupa Elemeleri mesaisi ile başlamıştı. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde geçilmesi gereken 3 zorlu maç vardı.

Bu maçlar öncesinde Şenol Güneş ve Türkiye’nin en çok güvendiği isimlerin başında Cengiz Ünder geliyordu. Ancak ne yazık ki Cengiz Ünder, bu çok önemli maçlarda sakatlığı nedeniyle kadroda yer almıyordu. Türkiye A Milli Futbol Takımı, en büyük yıldızlarından birinden böylece mahrum kalıyordu.

Neyse ki millilerimiz bu süreci mükemmel atlatmayı başardı. Hollanda’ya 4 gol, Norveç’e 3 gol atan takım büyük avantaj elde etti. Letonya ile 3-3 beraberlik ise nazar boncuğu oldu.

Milliler için rüya gibi bir başlangıçtı. Elbette Cengiz de Dünya Kupası rüyasını kuruyordu.

Cengiz Ünder’in İlk Büyük Turnuvası Büyük Hüsrana Sahne Oldu

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, Cengiz Ünder’in milli formayla sahne alacağı ilk büyük turnuva olacaktı.

Bu turnuva öncesi sakatlığının izlerini silmeye çalışan Cengiz, 1 yıldır neredeyse düzenli futbol oynamadan milli takıma gelmişti. Ancak ne olursa olsun o Türkiye’nin en yetenekli, kilit açıcı oyuncusuydu.

Turnuva ülkemiz için tam bir kabustu. 3 maçta 0 puan toplayıp, oyun olarak hiçbir varlık gösteremeden ülkeye geri döndük. Cengiz 3 maçta da forma şansı buldu ancak tüm takım gibi o da çok formsuz gözüktü.

Bu maçların sonrasında çıkılan DK Elemeleri’nde de hüsran sürdü. Aylar önce Hollanda’ya, Norveç’e kök söktüren takımdan eser yoktu. Karadağ karşısında takımı ipten alan Cengiz Ünder oldu. 1 gol 1 asist ile yıldızlaşan Cengiz, 1 puanı almamızda büyük pay sahibiydi.

Cebelitarık maçında kadroda yer almayan milli oyuncumuz, 6-1’lik Hollanda maçında tek golümüzü attı.

Gruptan çıkmak adına çok kritik olan Norveç ve Letonya maçlarında 1’er asist yaparak 4 puan çıkarmamızda katkı sunan Cengiz, Cebelitarık ve Karadağ maçlarında ise oynayamadı ve 2021’i milli formayla bu şekilde bitirdi.