Cengiz Ünder

Cengiz Ünder ve Peşini Bırakmayan Sakatlıklar

Cengiz Ünder, hiç şüphe yok ki Türk futbol tarihindeki en özel yeteneklerden biri. Altınordu ile sahneye çıktığı ilk günden beri hiç kimse bu konuyu tartışmadı bile. Sol ayağını raket gibi kullanması, dar alanda adam eksiltme becerisi, hızı ve kendine has vuruş becerisiyle her takımın isteyeceği bir oyuncu.

Tek şansızlığı ise çok fazla sakatlanması, belki de en büyük eksiği bir tam sezonda devamlığını bir türlü sağlayamaması.

2016/2017 Sezonu’ndan itibaren Türk futbolseverlerin daha yakından izlediği milli yıldız, kariyerinde o beklenen büyük patlamayı bir türlü gerçekleştiremediyse bunun temel sebebi bu sakatlıklar.

Peki Cengiz Ünder kariyerinde ne kadar süreyi sakat geçirdi? Bu sakatlıklar onu nasıl etkiledi? Gelin hep birlikte bakalım…

Roma’da Uçuştayken Gelen Sakatlık

Altınordu’dan İstanbul Başakşehir’e süper yetenek olarak gelen Cengiz Ünder, Abdullah Avcı’nın elinde yeteneklerini gittikçe keskinleştirdi.

Daha 19 yaşındayken onun sahada yaptıkları, Cengiz’in Türkiye kariyerinin uzun sürmeyeceğinin habercisiydi. Beklenen oldu ve İtalya Serie A’nın en büyük kulüplerinden AS Roma, onu İstanbul Başakşehir’den söküp aldı.

İlk sezonunda zaman zaman dikkat çeken Cengiz Ünder, Avrupa adaptasyonu sırasında ilk sakatlığını burada yaşadı ve uyluk sakatlığı sebebiyle 11 gün takımdan ayrı kaldı. Bu neyse ki ciddi bir sakatlık değildi ve milli oyuncumuzun adaptasyonunu etkilemedi.

Roma’daki ikinci sezon ise onun için rüya gibiydi. Roma’nın Hellas Verona Benevento, Udinese, Milan ve Napoli ile oynadığı 5 başlık seriye 5 gol atarak damga vuran Cengiz, bir anda tüm İtalya’nın gündemine düşmüştü.

O zamanki hocası Di Francesco onun için övgü dolu sözler kullanıyor ve böyle devam ederse takımın lideri olabileceğinden bahsediyordu. Fakat ne yazık ki ilk büyük sakatlık bu açıklamadan 4 hafta sonra geldi. Cengiz’in lifleri yırtıldı ve formunun zirvesindeyken 7 maç kaçırdı.

32 gün süren bu sakatlıktan döndü derken tüm kariyerini etkileyecek o sakatlığı yaşadı ve döndüğü anda bir kez daha sakatlandı. Adeta sezonu kapatmıştı…

Bir sonraki sezonu yine sakatlıklarla ve bunların getirdiği form düşüklüğüyle geçiren Cengiz’in başına bir de yeni hoca geldi. Ranieri döneminde istediği şansı bulamayan milli oyuncu düşüşe geçti.

2019’da Fonseca’nın gelişi ise onun için şans olabilirdi. Ancak bu sefer de hamstring kas sakatlığı onu buldu. Kaçırdığı maç sayısı 10 oldu ve bir daha Roma’nın planlarında olmadı.

Cengiz Ünder Leicester City’de

cengiz ünder

Roma’da iyice gözden çıkan milli yıldız, Leicester City’ye kiralık olarak katıldı. İngiltere’nin sert futboluna uyum sağlayıp sağlayamayacağı soru işaretiydi. Çağlar ile aynı takımda olması onun için büyük şans olsa da sakatlık yine yakasını bırakmadı.

İlk maçlarında Vardy ile uyumu dikkat çeken Cengiz Ünder, Aralık – Ocak döneminde toplam 18 günü sakat geçirdi. Geri dönüşte çok zorlandı. Mart’ta bu kez 39 gün sürecek bir sakatlığa yenik düştüğünde İngiltere günleri bitmişti.

Müzmin sakat etiketi üzerine yapışmak üzereyken onu kurtaran Jorge Sampaoli oldu. Olimpik Marsilya Teknik Direktörü ona güvendi ve takımına aldı. Sakatlık Marsilya’da da onu Başakşehir günlerinden yadigar bel probleminden yakaladı. Şu ana kadar toplam 23 gün sakat geçiren milli yıldızımız 4 maçta takımı yalnız bıraktı.

Umuyoruz bunlar onun son sakatlıkları olur ve biz Cengiz’in büyüsünü izlemeyi sürdürürüz.