Cengiz Ünder

Cengiz Ünder 2021’i Nasıl Geçirdi

Bu günlerde Fransa Ligue 1’in köklü ekiplerinden biri olan Olimpik Marsilya’da forma giyen Cengiz Ünder, 2021’in sonunu güzel getirdi.

Buna karşın A Milli Takım formasını da terleten 24 yaşındaki yıldızımızın 2021 yılı pek de parlak değildi.

İşte karşınızda Cengiz Ünder’in 4 farklı formayla geçirdiği yılın öne çıkanlarından bir derleme.

Cengiz Ünder’e İngiltere Havası İyi Gelmedi

2020-2021 futbol sezonunun başında büyük ümitlerle bir kiralık transfer gerçekleşmişti. Bonservisi Roma’da bulunan Cengiz Ünder, İngiltere Premier Lig takımlarından Leicester City’e kiralık olarak gönderilmişti.

Cengiz’in çocukluktan arkadaşı olan Çağlar Söyüncü’nün de formasını giydiği Leicester City, son 10 yılda yaptığı atılım ile İngiltere’nin en saygın kulüplerinden biri haline gelmişti. Bu anlamda Leicester City, milli yıldızımızın kendini tüm dünyaya yeniden kanıtlaması için uygun bir yerdi. Üstelik İngiltere Premier Lig gibi dünyanın açık ara en iyi futbol liginde oynama fırsatı da vardı.

Sezona fena olmayan bir başlangıç yapan Cengiz Ünder için işler, 2021 yılına girilmesiyle bir anda tersine döndü.

2020 Aralık’ta kariyerinde peşini bırakmayan sakatlıklarla boğuşan “Cengo”, 2021’de kadroya geri döndü. Ancak burası İngiltere Premier Lig idi ve burada geri düşen oyuncunun şansı çok zor dönüyordu.

2021’in başından itibaren Leicester City’nin 10 lig Premier Lig, 2 tane de UEFA Avrupa Ligi maçı vardı. Milli yıldızımız bu maçlardan ligde sadece 3 tanesinde görev alabildi. Ocak ve Şubat’ta oynanan bu 10 maçta Cengiz toplam 71 dakika süre aldı. Gol veya asist katkısı veremedi.

UEFA Avrupa Ligi’nde ise 2 maçta oynadı ve toplam 106 dakika süre aldı. Yine gol veya asist yapamadı.

2021’in geri kalanın tekrar sakatlık sorunu yaşayan Cengiz, sakatlıktan döndükten sonra 1 dakika bile süre alamadı ve Leicester City kariyerini noktaladı. Geride hiçbir maçta 90 dakikayı göremediği kötü anılar bıraktı.

Cengiz Ünder Fransa Yollarında

cengiz ünder

Roma, yeni sezon öncesinde bütün dünyada gündem yaratan bir hamle yapmıştı. Takımın başına Jose Mourinho getirilmişti.

Portekizli teknik direktör takımını oluştururken ne yazık ki Cengiz Ünder’e şans vermeyi düşünmemişti. Mourinho’nun aklında Cengiz, sürekli sakatlık yaşayan ve devamlılığı olmayan bir futbolcu konumundaydı.

Ancak Fransa’da onun yeteneğinin farkında olan birileri vardı. Cengiz, sezon başında Olimpik Marsilya’ya kiralandı.

Önceki tecrübesinin aksine, hocası Jorge Sampaoli milli yıldızımıza ilk günden beri güvendi. Bu güveni belki hiç olmadığı kadar hisseden Cengiz, ilk 3 maçında adeta şov yaptı.

Bu süreçte her maçta 1 gol atan Cengiz, transferine şüpheyle yaklaşanları utandırdı. Geride kalan haftaların hepsinde süre alan “Cengo”, takımın değişmezlerinden oldu.

Olimpik Marsilya’nın ilk yarıda oynadığı 19 lig maçından 14’ünde forma giyen Cengiz, sadece kart cezalısı olduğundan ve sakatlıktan maç kaçırdı.

Cengiz, aynı zamanda UEFA Avrupa Ligi’nde de ter döktü. Sadece İstanbul’daki Galatasaray maçında forma giyemeyen milli yıldızımız, bu süreci de 1 gol 1 asistle tamamladı.

2021’e kariyeri açısından çok kötü başlayan milli yıldızımız, yılın ikinci yarısında yükselişe geçti. Ümidimiz bu yükselişin devam etmesi ve 2022’nin onun yılı olması.