Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Marsilya’da Kalacak Mı

Geçen sezon Leicester City’de geçen kötü zamanların ardından yaz transfer döneminde Fransa Ligue 1 ekiplerinden Marsilya’ya kiralanan Cengiz Ünder, kariyerinin en doğru hamlelerinden birini yaptı.

Marsilya ile başarılı bir sezon başı kampı geçiren ve Teknik direktör farkıyla futboluna seviye atlatan Milli oyuncu, attığı goller ve yaptığı asistlerin yanı sıra yetenek repertuarını geliştirdiğini sezon içerisinde net bir şekilde gösterdi. Sezon sonunda Cengiz’in Marsilya ile kiralık sözleşmesi sona erecek ancak Mavi beyazlıların 8.4 milyon Euro ödemesi halinde Cengiz Ünder Fransa’da kalabilir.

Cengiz Marsilya İle Yeniden Doğdu

cengiz ünder

Başarılı geçen İtalya günlerinin ardından geçen sezon İngiltere Premier Lig ekibi Leicester City’de kiralık olarak forma giyen Cengiz Ünder, kariyerinin en önemli adımlarından birini atmasına rağmen uygun şartların oluşmaması İngiltere macerasının yarım kalmasına sebep oldu. Premier Lig’de Serie A’ya göre daha tempolu ve geçişlerin fazla olduğu dinamik bir futbol oynanırken, Cengiz’in  form yakalamaya başladığı dönemlerde sakatlıklar yaşaması, düzenli forma şansı bulmasını zorlaştırdı. Bu da Premier Lig temposundan uzaklaşmasına sebep olmuştu. Kariyerinde ilk kez düşüş yaşayan Milli oyuncu, geçtiğimiz yaz transfer döneminde kariyerinin en doğru kararını vererek Fransa’ya maske takımına transfer oldu.

Marsilya kiralık olarak katılan genç futbolcu, bu sezon takımının başarısında başrol oynayan isimlerden biri oldu. Fransa Ligi’nin atletizim odaklı hızla dayalı bir yapısının olması Cengiz için büyük bir avantajdı ki iyi bir sezon başı kampının ardından sezona sağlam başlangıç yaptı.

Bu sezon mavi beyazlı formayla Ligue 1’de 25, Fransa Kupasında 3,  UEFA Avrupa konferans Ligi’nde 4 ve UEFA Avrupa Ligi’nde 5 olmak üzere toplam 37 karşılaşmaya çıkan Cengiz Ünder, kariyerinde en fazla maça çıktığı sezonlardan birini oynuyor. Bu sezon dört kulvarda toplam 11 gol üç asistlik performans gösteren milli futbolcu, Marsilya’nın bu sezon şampiyonlar Ligi yarışında olmasında büyük pay sahibi.

Teknik direktör Sampaoli’nin topa sahip olma odaklı, yüksek fiziksel güç ve hız isteyen oyun yapısında parlaması bile Cengiz’in bu sezon ne kadar gelişme gösterdiğinin kanıtı.

Tabi bu performansta Sampaoli’nin payı da oldukça büyük. Görev aldığı takımlarda genellikle dar alanda ve rakip yarı sahada hücum eden bir oyun yapısı benimseyen Sampaoli’ye Cengiz’in oyun görüşü, dar alan becerisi ve uzaktan şutlarında gösterdiği gelişimde pay vermek lazım.

Marsilya Cengiz’in Opsiyonunu Kullanacak

Bu sezon hücum hattının en verimli isimlerinden olan Cengiz Ünder’in sezon sonunda Fransız ekibiyle kiralık sözleşme sona eriyor. Mavi beyazlıların Cengiz’in performansından memnun olduğu için 8.4 Milyon Euro’luk satın alma opsiyonunu kullanarak 5 yıllık sözleşme imzalamak için masaya oturmaya hazırlandığı Fransız basınında yer alıyor. Marsilya’nın yapısı Cengiz için en uygun kulüp profillerinden biri. Bu sebeple Cengiz’in potansiyelinin üzerine çıkabilmesi için Fransa oldukça uygun bir lig gibi görünüyor.