Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Marsilya’da Kalamayabilir

Marsilya’nın 2021/2022 sezonunun başında İtalyan temsilcisi Roma’dan satın alma opsiyonlu kiralık olarak kadrosuna kattığı Milli oyuncumuz Cengiz Ünder, Fransız temsilcisinde gösterdiği performansla birlikte kendisini Avrupa’ya götüren dönemlerinden esinti yaşatmıştı. Marsilya forması altında çok etkili bir performans sergileyen ve Fransız futbolseverlerin kalbinde taht kuran 24 yaşındaki yetenekli kanat oyuncusu, Bordeaux karşısında attığı golle de Marsilya tarihine geçmiş ve Fransız basınında gündem olmuştu. Cengiz adına her şey oldukça yolunda giderken Marsilya’ya geçtiğimiz günlerde gelen haber ise hem takım adına hem de temsilcimiz adına oldukça can sıktı. Marsilya’nın Pape Gueye transferi nedeniyle aldığı transfer yasağı cezası kalkmazsa, Cengiz sezon sonunda takımdan ayrılmak zorunda kalabilir.

Cengiz Ünder Kendisini Sevdirdi

Altınordu’nun ve Türk futbolunun son zamanlarda yetiştirdiği en yetenekli ve en potansiyelli oyuncular arasında gösterilen ve özellikle Avrupa’ya ilk adımını attığı sezonda gösterdiği performansı uzun bir aradan sonra tekrar göstermeyi başaran Cengiz, Marsilya taraftarının en sevdiği oyunculardan birisi haline geldi.

Roma döneminde yaşadığı sakatlıklar ve formsuzluklar nedeniyle bir dönem Çağlar Söyüncü’nün de formasını giydiği Leicester City’e kiralanan ancak burada aradığını bulamayan Milli oyuncumuz, 2021/2022 sezonunun başında Fransız temsilcisi Marsilya tarafından satın alma opsiyonuyla birlikte kiralanmıştı.

Cengiz, Marsilya kariyerinde küllerinden doğdu ve tekrar ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu hatırlatan bir performans sergilemeyi başardı. Fransız temsilcisi ile sahaya çıktığı 21 resmi maçta 7 gol ve 1 asist üreterek oldukça iyi bir katkı sağlayan Cengiz Ünder, taraftarın da kalbine taht kurdu.

Bordeaux karşısında attığı golle Marsilya tarihine geçen ve 16 Ocak 2022 günü 22.45’te başlayacak maçta diğer temsilcilerimizin formasını giydiği Lille ile karşı karşıya gelecek olan Cengiz Ünder, takımının yine en önemli hücum silahlarından birisi olacak.

Transfer Yasağı Cengiz’i Etkileyebilir

Cengiz Ünder’in Marsilya’da gösterdiği başarılı performansa ve satın alma opsiyonunun Marsilya’da olmasına rağmen bu birliktelik önümüzdeki sezona taşınamayabilir.

Bilindiği üzere Pape Gueye transferinde yaşanan olaylar nedeniyle Ozan Tufan’ın formasını giydiği Watford kulübü tarafından dava edilen Marsilya, FIFA’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı karar neticesinde Marsilya’nın iki dönem transfer yasağına ve 2 milyon 500 bin Euro tutarında tazminat bedeli ödemesine karar verilmişti.

Marsilya’nın bu cezadan sonra temyize gidip CAS’ta hakkını arayacak ancak yasağın kalkıp kalkmayacağı henüz belli değil. Yaz transfer döneminden itibaren başlayacak yasak, bu dönemi kapsamadığı için geçtiğimiz günlerde kadroya katılan Cedric Bakambu bu durumdan etkilenmeyecek.

Ancak satın alma opsiyonuyla kiralık olarak transfer edilen temsilcimiz Cengiz Ünder’in durumu netliğini kazanabilmiş değil. Eğer Marsilya, bu ara transfer döneminde gereken bonservis bedelini ödeyip Cengiz’i kadrosuna katarsa herhangi bir problem yaşamayabilir ancak yaz transfer dönemindeki yasağı kesinleşirse bu durum Cengiz’in Roma’ya istemese de geri dönmesine neden olabilir.