Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Avrupa ve Ada Macerası

Türkiye’de Altınordu’nun altyapsından yetişen ve daha sonra Süper Lig’e Medipol Başakşehir’de kariyerine devam eden Cengiz Ünder, İstanbul ekibindeki başarısının ardından Avrupa yolculuğuna başladı. 2017 yılında İtalya’nın Roma takımına transfer olmayı başaran Cengiz Ünder, burada 3 sezon boyunca başarılı işler yaptı.

Geçen sezonun başında ise Avrupa’nın ardından Ada macerasına atılan 23 yaşındaki genç futbolcu, Milli futbolcu Çağlar Söyüncü’nün de formasını giydiği Leicester City’e transfer oldu. Burada kiralık olarak 1 yıl geçiren Cengiz Ünder, sezon sonunda eski takımı Roma’ya geri döndü.

Jose Morinho Milli Futbolcuyu Kadroda Düşünmüyor

2020 – 2021 sezonunda İtalya Serie A’da ligi 62 puan ile Inter, Milan, Atalanta, Juventus, Napoli ve Lazio gibi takımların ardından 7. sırada tamamlayan Roma, gelecek sezon için ilk olarak ünlü ve başarılı teknik adam Jose Morinho ile anlaşma sağladı. Jose Morinho’nun takıma gelmesinin ardından kadro planlamalarına başlayan Roma’da özellikle teknik direktör Jose Morinho, 2023 yılına kadar sözleşmesi bulunan Milli futbolcu Cengiz Ünder’i takımda düşünmüyor.

Bu bağlamda gelen son bilgilere göre ise 23 yaşındaki futbolcunun, gelecek sezon Fransa takımlarından Marsilya’ya transfer olacağı belirtildi. Fransız ekibi, Cengiz Üner için 10 milyon euro ödeyecek ve Roma bir sonraki satıştan pay elde edecek. 4 yıl olarak yapılacak olan transferin ilerleyen günlerde netleşmesi bekleniyor.

Cengiz Ünder’in Forma Giydiği Takımlar ve Golleri

Fubolculuk kariyerine 2014 – 2015 sezonunda Altınordu’da başlayan Cengiz Ünder, burada iki sezon boyunca forma giydi. Altyapısında yetiştiği takımda toplamda 58 maçta oynayan Milli futbolcu, bu maçlarda 11 gol attı. Daha sonra 2016 – 2017 sezonunda Süper Lig takımlardan Medipol Başakşehir’e transfer olan genç futbolcu, burada 1 sezonda 43 maçta sahaya çıktı ve bu maçlarda 9 gol atıp 5 de asist yaptıktan Avrupa macerasına başladı.

2017 – 2018 sezonunda İtalya’nın önde gelen takımlarından olan Roma’ya transfer olan 23 yaşındaki futbolcu, burada 3 sezon boyunca kariyerini sürdürdü. Bu 3 sezonda toplamda 88 maçta sahaya çıkan Cengiz Ünder, bu maçlarda 17 gol atıp 11 de asist yapmayı başardı. Geride bıraktığımız 2020 – 2021 sezonunda ise İngiltere Premier Lig takımlarından Leicester City’e transfer olan Milli futbolcu, burada 19 maçta görev yaptı ve bu maçlarda 2 gol atıp 3 de asist yaptı.