Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Eski Takımında Politika Değişimi

Geride kalan sezonda TFF 1.Lig’de verdiği kümede kalma mücadelesi nedeniyle taraftarlarını bir hayli korkutan Cengiz Ünder’in eski takımı Altınordu, gelecek sezona yönelik olarak çalışmalarına son sürat devam ediyor. Transfer döneminin sessiz ekiplerinden biri olarak gösterilen ve şu ana kadar beklenilenden çok daha az sayıda transferi resmiyete döken İzmir temsilcisinde dikkat çeken bir diğer durum da genç oyuncu satışının olmaması. Türk futbolunun oyuncu fabrikası olarak anılan ve Cengiz Ünder’i de yetiştiren ekip olan Altınordu, bu zamana kadar rekor bonservis bedelleriyle birçok oyuncusunu başka kulüplere gönderen Lacivert Kırmızılı ekipte yaşanan bu değişiklik bir başarısızlıktan daha çok, stratejinin değişmesiyle ilgili. Zira basında yer alan haberlere göre Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan artık sportif başarı da hedefliyor. 

Yetiştiricilikten Rekabetçiliğe Geçti

Geride kalan sezonda TFF 1.Lig’de verdiği kümede kalma mücadelesiyle taraftarlarını şaşırtan ve korkutan Altınordu, bir önceki sezon Play-Off finali oynadıktan sonra böyle bir durum yaşamış olmaktan kaynaklı ciddi bir sarsıntı duydu.

Bununla birlikte İzmir temsilcisinde 2 sezon önce oynanan Play-Off finalinin Altay’a kaybedilmesinden sonra Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan çok tartışılan açıklamalara imza atmıştı.

Tüm camianın aksine kendisinin finalde başarısız olmayı dilediğini belirten Özkan, zira o dönemki kadronun Süper Lig’de tutunabilecek güce sahip olmadığını ve en üst seviyeden küme düşmenin kulübün dinamiklerini olumsuz etkileyebileceğini savunmuştu.

Bu açıklamaların üstünden ciddi bir süre geçti. Bununla birlikte Özkan bu fikrinde değişikliğe gitmiş olacak ki basında yer alan haberlerde de ilginç ifadeler bulunmaya başladı. 

İlk Kez

Futbolcu yetiştirmek için kurduğu öz kaynak sistemi ve yaptığı tesislerle Türk futboluna önemli katkılar yapan İzmir temsilcisinde başkan Seyit Mehmet Özkan‘ın sportif başarı yakalamak adına bu sezon gençleri yuvada tutma kararı aldığı ifade edildi. Kırmızı-lacivertliler, transfer döneminde elindeki mevcut kadronun iskeletini koruyarak ilk kez şampiyonluk hedefi ile sezona başladı.

İlk kez 2016’da milli yıldızlarımız Çağlar Söyüncü’yü Freiburg’a, Cengiz Ünder‘i ise Başakşehir’e satarak dikkatleri üzerine çeken İzmir temsilcisi, daha sonra Barış Alıcı, Berke Özer, Alican Özfesli, Yusuf Acer, Erce Kardeşler, Kerim Alıcı, Muhammet Taha Tepe, Ozan Can Oruç, Oğulcan Ülgün, Ravil Tagir ve son olarak Burak İnce ile Enis Destan’dan bonservis bedeli alınarak üst lige giden gençler olarak dikkat çekmişti. 

SPOR Toto 1. Lig ekiplerinden Altınordu, yıllar sonra bu transfer döneminde üst liglere oyuncu yollamazken, başkan Seyit Mehmet Özkan’ın bu yıl için oyuncu satışına ara verdiğine dair dedikodular söz konusu.

Kırmızı Lacivertli başarılı ekipte kaleci Ali Emre Yanar, orta saha oyuncuları Muzaffer Kocaer, Sami Satılmış ve kanat oyuncusu Emircan Gürlük için bazı kulüplerin nabız yokladığı ancak olumsuz yanıt verildiği öğrenildi. Hedefini Süper Lig olarak belirleyen Altınordu’da başkan Özkan’ın gençleri üst ligde yüksek bonservis ücretleriyle satmayı planladığı bildirildi.