Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Milli Takım Performansı Nasıl

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli yeteneklerin başında gelen Cengiz Ünder; bu sezon Ligue1 takımlarından Olimpik Marsilya’da forma giyiyor. 1997 doğumlu futbolcu; 19 Ligue1 maçında bin 383 dakika süre aldı. Yedi gol atıp bir asist yaparak ne kadar doğru bir transfer olduğunu gösterdi. Bunun yanı sıra, Fransa Kupası’nda iki maçta 180 dakika sahada kaldı. US Chauvigny maçında bir gol attı.

Cengiz Ünder; Ligue1 ve Fransa Kupası’nın yanı sıra UEFA Avrupa Ligi’nde de adından söz ettiren bir performans sergiledi. Beş maçta 446 dakika sahada kaldı. Lokomotiv Moskova ile oynanan ilk maçta bir gol atarken aynı takımla oynanan grubun son mücadelesinde de bir asist yaptı. Sonuç olarak, bu sezon Olimpik Marsilya formasıyla toplam 26 maçta 2 bin 9 dakika sahada kaldı. Dokuz gol atıp iki asist yaparak takım için ne kadar önemli bir isim olduğunu gösterdi.

Cengiz Ünder’in bonservisi İtalya’nın Roma takımında bulunuyor. Genç futbolcunun sezon sonunda Roma’ya dönüp dönmeyeceği bilinmiyor. Milli takım için de bir hayli önemli olan Cengiz Ünder’in Türkiye A Milli Futbol Takımı performansına yakından bakmaya ne dersiniz?

Cengiz Ünder Milli Takıma Ne Zaman Çağrıldı?

14 Temmuz 1997 tarihinde Balıkesir’de dünyaya gelen Cengiz Ünder; futbola 2007 yılında henüz 10 yaşındayken Bucaspor altyapısına katılarak başladı. 2013 yılında 16 yaşındayken Altınordu tarafından transfer edildi. 2014 – 2015 sezonunun başında A takıma yükseldi. Altınordu’da geçirdiği iki sezonda toplam 58 maça çıktı. Bu maçlarda 11 gol atıp dokuz asist yaparak Süper Lig takımlarının dikkatini çekti. 2016 yılının Temmuz 4 milyon 480 bin Euro karşılığında Başakşehir’e transfer oldu. Başakşehir formasıyla bir sezonda 43 maça çıktı. Dokuz gol atıp yedi asist yaparak genç yaşına rağmen harika bir performans sergilemiş oldu.

Cengiz Ünder’in Başakşehir’de sergilemiş olduğu performans Avrupa kulüplerinin de dikkatini çekti. 2017 yılının Temmuz ayında 14 milyon 250 bin Euro bonservis bedeliyle İtalya’nın Roma takımı tarafından transfer edildi.

Cengiz Ünder; Türkiye A Milli Futbol Takımı’na ilk kez 2016 yılının Ağustos ayında davet edildi. 31 Ağustos 2016 tarihinde oynanan Rusya maçında kadroda yer aldı. Ancak, oyuna dahil olmadı. 12 Kasım 2016 tarihinde Kosova ile oynanan maçta oyuna 76. dakikada girdi. Bu sayede, milli formayla tanışmış oldu.

Cengiz Ünder’in Milli Takımdaki İstatistikleri Nasıl?

cengiz ünder

1997 doğumlu futbolcu; 2016 yılının Kasım ayından günümüze kadar olan süreçte milli takımın formasını 36 defa giydi. 2 bin 538 dakika sahada kaldı. Söz konusu maçlarda 11 gol atmasına ek olarak dört de asist yaptı. Ayrıca, milli formayla dört kez sarı kart gördü. Cengiz Ünder; milli takımın Mart ayında Portekiz ile oynayacağı maçta da en önemli kozlarımızdan birisi olacak.