Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Formasıyla Cengiz Ünder

14 Temmuz 1997 yılında Balıkesir’in Sındırgı bölgesinde dünyaya gözlerini açan Cengiz Ünder bu sezon Fransa Ligue 1 ekiplerinden Olimpik Marsilya formasını kiralık ve satın alma opsiyonu elinde bulundurarak forma giyiyor. 173 cm boyundaki 24 yaşındaki A mili oyuncu sol ayağını etkili kullanabiliyor. On numara pozisyonunda görev alabilen Cengiz Ünder’in asıl görevi ise sağ kanatta ters ayaklı kanat oyuncusu olarak biliniyor bu şekilde sağ kanatta oynadığında hem topu içe çekerek hem de taç çizgisine paralel haraket ederek gol ve asist yapılmasında etkili olmayı başarılı olabiliyor.

A milli oyuncu futbol hayatına 2007 yılında İzmir ekiplerinden Bucaspor alt yapısında başladı. Bucaspor Alt yapısında geçirdiği 6 senenin ardından Cengiz Ünder bir diğer İzmir ekibi Altınordu U16 takımına transfer edildi. Daha sonra Cengiz Ünder sırasıyla Altınordu alt yaş takımlarında Altınordu U16, Altınordu U19, Altınordu U21. 2014 yılının sonlarında Aralık ayında Altınordu A takımına yükselen genç kanat oyuncusu Altınordu A takımda geçirdiği 2 sezonun ardından önemli ekiplerin dikkatini çekti ve transfer olmayı başardı.

Cengiz Ünder ve Formasını Giydiği Takımlar ve Performansı

cengiz ünder

Sağ kanatta ters ayaklı kanat oyuncusu olarak rol alan Cengiz Ünder Temmuz 2016’da yapılanma sürecinde bulunan İstanbul Başakşehir’e 4,8 minyon € bonservis bedeli ödenerek transfer oldu. İstanbul Başakşehir forması giydiği bu sezonda Cengiz Ünder 32’si süper lig olmak üzere 7 tanesi Ziraat türkiye kupası ve 4 tanesi UEFA Avrupa Ligi Elemesinde olmak üzere toplamda 43 maçta forma giydi. İstanbul Başakşehir forması ile 3292 dakika süre alan genç kanat oyuncusu Cengiz Ünder 9 gol atarken 7 kez de asist yaptı.

Bu performansı ile genç oyuncuları gözlemleyip kadrosuna katan takımların dikkatlerini üzerine çeken genç Cengiz İstanbul Başakşehir ile geçen sadece 1 sezonun ardından İtalya’nın köklü kulüplerinden AS Roma kadrosuna katıldı. İstanbul Başakşehir bu transferden 14,25 milyon € bonservis bedeli elde ederken sonraki satıştan yüzde 20 pay içeren bir sözleşme ile AS Roma’ya transferine izin verdi.

İtalya Serie A’da AS Roma forması ile geride bıraktığı ilk sezonunda 26’sı Serie A olarak 5 tane UEFA Şampiyonlar ligi ve 1 tane İtalya kupası olmak üzere toplam 32 maçta AS Roma forma giyerken 1552 dakika mücadele etti. Cengiz Ünder 8 gol aterken 2’de asist katkısı verdi.

İtalya’nın Sarı kırmızılı takımı ile ikinci sezonunda 26’sı Serie A, 6’sı UEFA Şampiyonlar ligi ve 1’de İtalya kupası maçı olmak üzere toplamda 33 maçta forma giydi ve 1892 dakika süre aldı. Bu maçlarda 6 kez gol katkısı veren Cengiz Ünder 10 kez de asist katkısı verdi.

Serie A’da üçüncü sezonunda genç oyuncuyu sakatlıklar bir türlü peşini bırakmadı bunun yanı sıra takıma katılan transferler ile de kanat rotasyonu genişledi. Genç Cengiz hem genişleyen rotasyon hem de sakatlıklar sebebiyle kendini toparlayamadı ve 23 maçta yalnızca 1152 dakika süre bulabildi. 23 maçta 3 kez fileleri havalandırdı.

2020 yılında ise 3,5 milyon €’ya Premier lig ekiplerinden Leicester City’e kiralandı. Leicester City forması ile hem premier ligin ağır takvimi hem de ağır antrenmanları ile birlikte çok kez sakatlık geçiren Cengiz Ünder 19 maçta sahaya çıkabildi ve yalnızca 941 dakika sahada kaldı.

Olimpik Marsilya’da 0 – 2 Geri Düştüğü Maçı 5 – 2 Kazandı

4 Şubat Cuma günü Olimpik Marsilya kendi evinde SCO Angers’i ağırladı. Mücadelenin hemen ilk dakikalarında peş peşe 2 gol yiyen olimpik Marsilya mücadeleden 5 – 2 galip geldi. Oyuna 64. Dakikada dahil olan Cengiz Ünder 85. Dakikada oldukça şık bir gol ile maçın skorunu tayin etti.