Cengiz Ünder

Djibril Cisse: Parlayamayan Yıldız

Bugün yeni nesil için Djibril Cisse ismi pek de bir anlam ifade etmeyebilir, zira dünya futboluna damga vuran bir yıldız olamadı o, ancak oynadığı dönemde Fransa tarihinin en yetenekli forvetlerinden biri olarak gösteriliyordu Cisse.

Djibril Cisse

Djibril Cisse Kimdir?

Fransız bir eski futbolcu olan Cisse 12 Ağustos 1981’de Fransa’nın Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinde yer alan Arles şehrinde doğdu. Profesyonel kariyerine 1998 yılında henüz 17 yaşındayken Fransa’nın Auxerre takımında başlayan oyuncu, ilk maçına çıktığında henüz profesyonel bir sözleşmeye bile sahip değildi. İlk çıktığı maç Auxerre – Nancy maçı olan Djibril Cisse ile bu maçın hemen akabinde profesyonel sözleşme imzaladı Fransız ekibi Auxerre. Auxerre formasını 169 maçta giyen Fransız forvet bu maçlarda 90 gole imza atmıştı.

Başarılı Auxerre kariyerinin ardından 2004 yılının yaz aylarında 20 milyon avro karşılığında Premier Lig ekiplerinden Liverpool takımına transfer oldu Djibril Cisse ve ne olduysa burada yaşadığı feci sakatlığın ardından oldu aslında. 2004 yılında bir maçta sol bacağının alt kısmında kırık meydana geldi. Ancak Cisse, güçlü fiziği ve bünyesi sayesinde hızlı bir şekilde toparlandı ve 2005 UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Liverpool formasıyla sahaya çıktı. Ne var ki talihsizlikle Fransız forvetin yakasını bırakmadı. 2006 yılında sol bacağının alt kısmında tekrar bir kırık meydana geldi. Bu sakatlık, Cisse’nin Dünya Kupası’nda Fransa Milli Takımı’nda yer almasını engelledi. 2008’de ise bu kez diğer bacağından bir başka uzun süreli sakatlık yaşadı Fransız futbolcu. 2011 yılında da dizinden sakatlanan oyuncunun bu sakatlığının ardından futbol kariyerini bittiği söylenmişti.

Aslında Cisse yaşadığı tüm sakatlıkların ardından belki de beklenenden daha kısa sürede geri döndü sahalara. Ne var ki sakatlıklar onun yeteneklerinden çok şey götürdü. Henüz 17 yaşındayken bile güçlü fiziği ve sürati ile dikkat çeken oyuncu yaşadığı sakatlıkların ardından süratini önemli ölçüde yitirdi. Kariyeri boyunca Liverpool sonrası Olimpik Marsilya, Sunderland, Panathinaikos, Lazio, QPR, Kuban Krasnodar, Bastia ve Saint-Pierroise gibi takımlarda oynayan Djibril Cisse,yaşadığı sakatlıklar sebebi iel hiçbir zaman hayal edilen seviyelere ulaşamadı ve kayıp bir yıldız olarak akıllara kazındı.

Jenerasyonunun En İyisi Deniyordu

Aynı zamanda Fransa milli takımında da forma giyen Cisse, 2002 FIFA Dünya Kupası ve 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda da ülkesinin milli takımında yer almıştı. Fransa formasını 41 kez giyen oyuncu 9 gol kaydetti milli forma ile.

Fransız futbolunun hemen hemen aynı dönemlerde çıkardığı 3 süper forvet olan Henry, Anelka ve Cisse arasında en yetenekli olarak kabul edileni Djibril Cisse’ydi. Fransa tarihinin en önemli santrforlarından olan Henry de alt yaş kategorilerinde birlikte oynadığı Cisse’nin o zamanlar kendisinden daha yetenekli olduğunu dile getirmişti. Ama talihsiz sakatlıklar Cisse’nin bugün Fransız futbolunun en büyük forveti sayılmasına engel oldu belki de.