Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Tudor’u Anladı

Fransa’da Olimpik Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder, Fransız basınına eni hocası Igor Tudor ve yeni sezon hakkında açıklamalarda bulundu.

Geçen Sezonun Yıldızıydı

2021 22 futbol sezonunda Olimpik Marsilya tarafından kiralanan milli oyuncu Cengiz Ünder takımının en önemli hücum silahlarından birisi olmuştu. O dönem takımın başında olan Şilili teknik adam Jorge Samapoli‘nin 4 3 3 formasyonunda ileri uçta sağ çizgide görev verdiği Cengiz Ünder, içeri girerek yaptığı vuruşlarla önemli bir tehdit oluşturmuş ve takımının en önemli hücum güçlerinden biri haline gelmişti. Kendi bireysel kariyerinde de Avrupa’daki en verimli, en üretken sezonlarından birini geride bırakmıştı milli futboldu ve bu performansı sonrasına da Olimpik Marsilya takımı, Cengiz Ünder’in bonservisini İtalya’nın Roma takımından 8 milyon avroya satın almıştı.

2022 23 sezonu başına ise hoca değişikliğine gitti Fransız kulübü Olimpik Marsilya. Jorge Sampaoli ile yollarını ayıran olimpik Marsilya kulübü, takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirdi. Son olarak İtalya’nın Verona takımını çalıştıran teknik adam burada oynattığı futbolla adından övgü ile söz ettirmişti. Daha önce ülkemizde de Karabük ve Galatasaray’ı çalıştıran Hırvat çalıştırıcı üçlü avunma anlayışı ile bilinen bir teknik adam ve Olimpik Marsilya’nın başına geçer geçmez de daha ilk toplantıda oyunculara üçlü savunma ile oynayacaklarını belirtmişti. Böylece Olimpik Marsilya ilk idmanla birlikte 4 3 3’ten vazgeçip kanat forvetsiz olan 3 4 2 1 formasyonu ile oynamaya başladı.

Cengiz Ünder: ”Artık Yeni Biriyim”

Sezon başında bu formasyonda ilk 11’de sahaya çıkan Cengiz Ünder, kısa süre sonra formasını kaybetti, zira kanat forvet oynamaya alışmış olan milli oyuncu forvet arkası rolünde çok bocaladı. Dünya Kupası arasında takımdan ayrılma haberleri oldukça fazla artan Cengiz Ünder buna rağmen takımda kaldı ve dahası geri de döndü ilk 11’e. Yakın zaman önce Fransız basınına açıklamalarda bulunan oyuncu yeni sezon ve kendi durumu hakkında şöyle konuştu;

”Sezon başında uyum sağlamakta zorlandım. Fiziksel olarak biraz acı çektim. Çok çalıştım ve bugün düzenli oynamaya başladım. Tudor’un benden ne beklediğini, ne istediğini biliyorum. Aramız çok iyi. Sanırım performansımdan memnun. Ben de artık yeni bir Cengiz Ünder’im. Başlangıçta bazı sorunlarım vardı ama bugün kendimi çok iyi hissediyorum. Daha çok koşuyorum, daha çok çalışıyorum, daha da gelişmek istiyorum Marsilya’da kalmak istiyorum. Burada ne kadar mutlu olduğumu daha önce de söylemiştim. Kendimi çok iyi hissediyorum. Bir ailenin içinde gibiyim. Takım arkadaşlarım, kardeşlerim gibi.

Cengiz Ünder

Söyleşi sorasında kendisine Fransızcasının ne durumda olduğu da soruldu. Yaklaşık 1.5 yıldır Fransa’da olan Cengiz Ünder, dili öğrenemediğini itiraf etti ve Fransızca için çok zor dedi.

”Fransızca konusunda çok geliştiğimi söylemem. Oldukça zor bir dil.”