Cengiz Ünder

Kylian Mbappe Tarihin En iyisi Olabilir mi?

Fransa’da Paris Saint Germain forması giyen 24 yaşındaki Fransız yıldız Kylian Mbappe kimilerine göre tarihin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olabilecek bir isim. Elbette bu şimdilik kulağa fazla iddialı gelen bir söylem ama açıkçası bu öngörü sahiplerinin argümanları dinlenmeye değer.

Bugün kimilerine göre Pele, kimilerine göre Diego Armando Maradona tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu durumunda. Özellikle bu iki oyuncuyu izlemeye yaşları yetmemiş olan futbolseverlerin bu anlamdaki favoirleri ise Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo.

Kylian Mabeppe Diyenler

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu kim sorusunun net bir cevabı olmasa da tartışmalar sıklıkla 5 6 isim arasında döner ve bu 5 6 isimden 4 tanesi mutlak şekilde Pele, Diego Armanda Maradona, Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi’dir. Çünkü bu tartışmalar yapılırken oyuncuların bireysel yetenekleri ve istatistikleri kadar hem kulüp takımları ile hem de milli takım formaları ile elde ettikleri başarılara bakılır. Bu sebeple istatistik olarak Diego Maradona’nın çok önünde olsa da Dünya Kupası sahibi olmadığı için Lionel Messi büyük kitlelerce sürekli olarak Maradona’nın gerisinde tutulmuştu. Arjantinli yıldız 2022 Katar Dünya Kupası’nı kazanarak bu eleştirileri de bitirmiş oldu. Bu başarının ardından Lionel Messi’nin tüm zamanların en iyi futbolcusu olduğunu söyleyenlerin sayısı bir hayli arttı haliyle, ancak aynı turnuva başka bir iddianın da dile getirilmesine sebep oldu.

Katar 2022 Dünya Kupası’nı Lionel Messi ve takımı Arjantin kazanmış olsa da final maçında hat trick yapan ve 2022 Dünya Kupası’nın gol kralı olan Kylian Mbappe kimilerine göre şu an olmasa da gelecekte tüm zamanların en iyi futbolcusu olmaya aday bir isim oldu bu turnuvanın ardından. Zira Kylian Mbappe, Messi’nin sahip olmadığı için yıllarca eleştirildiği Dünya Kupası’nı henüz 20 yaşındayken kazanmıştı. 24 yaşındaki oyuncunun kariyerinde daha şimdiden 1 Dünya Kupası ve 1 tane de Dünya Kupası gol krallığı bulunuyor. Üstelik Dünya Kupası’nı kazanırken de o turnuvada 4 gol atmıştı genç yıldız ki bunların bir tanesi de finalde atılmıştı. Kulüp kariyerine bireysel istatistikleri ile zaten Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi ile karşılaştırılabilecek olan Kylian Mbaeppe, kariyeri bitmeden sahip olduğu Dünya Kupası sayısını artırmaya da çok uzak değil.

Kylian Mbappe

Uefa Şampiyonlar Ligi

Dünya Kupası’ndaki başarısı ve bireysel istatistikler olarak takımı Paris Saint Germain ile harika sayılara sahip olması elbette ki Kylian Mbappe’yi gelecekteki tartışmalar için şimdiden bir aday olarak göstermeye yeter seviyede ancak genç Fransız yıldızın tüm zamanların en iyisi kim tartışmasına dahil olabilmesinin önünde çok büyük bir engel bulunuyor. Avrupa’nın kulüpler bazında 1 numaralı kupası olan Uefa Şampiyonlar Ligi’ni Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo birden fazla kez kazandı, hatta bu ikili defalarca bu turnuvanın gol kralı da oldu gol rekorlarını kırdı. Kylian Mbappe de bu turnuvada takımı ile birlikte artık daha fazlasını yapmak zorunda.