Cengiz Ünder

Cengiz Ünder İçin Ne Değişti?

Fransa Ligue 1’de Olimpik Marsilya forması giyen Cengiz Ünder için ilk devre boyunca takımdan ayrılacak haberleri vardı, milli oyuncumuz şu an ise takımının vazgeçilmezi durumunda ve Olimpik Marsilya, Ligue 1’in doğal şampiyonluk adayı Paris Saint Germain ile şampiyonluk mücadelesi vermekte.

2021 22 futbol sezonunda kiralık olarak katıldığı Olimpik Marsilya takımını o döner Şilili teknik adam Jorge Sampaoli çalıştırıyordu. 4 3 3 formasyonunu tercih eden Şilili teknik adam milli oyuncumuz Cengiz Ünder’i ileri üçlünün sağında oynatıyordu. Ters ayakla içeri girip attığı etkili şutlarla çok etkili olan Cengiz Ünder, Avrupa kariyerinin en başarılı sezonlarından birini geride bırakmıştı.

Cengiz Ünder

2021 22 futbol sezonu sonunda Olimpik Marsilya 71 puanla ligde 2. sırada yer aldı. 38 maçta 21 galibiyet ve 8 beraberlik alan takım bu 38 maçta toplam 63 gol attı. Cengiz Ünder de bu 63 golün 10 tanesini atarken 3 de asist yaparak 13 gole direkt katkı sundu. Diğer kulvarlarda attığı gollerle birlikte sezonu 13 gol 6 asist ile tamamladı milli oyuncu ve bu performansının ardından da oyuncunun bonservisi 8 milyon avro karşılığında transfer edildi Roma’dan.

Igor Tudor ve Üçlü Savunma

Sezon başında hoca değişikliğine gitti Olimpik Marsilya takımı ve Şilili teknik adam Jorge Sampaoli yerine İtalya’da Veerona ile harika bir sezon geçirip oynattığı oyunla herkesin takdirini kazanan Igor Tudor’u takımın başına getirdi. Igor Tudor daha önce ülkemizde Karabük ve Galatasaray’ı da çalıştırmış bir teknik adam olarak üçlü savunması ile bilinen bir isim ancak klasik 3 5 2 de oynamıyor. Ancak mesele forvet ya da stoper sayısının kaç olduğu dğeil Hırvat teknik adamın kanat forvet kullanmaması.

3 4 2 1 oynatan Igor Tudor’un sisteminde kanat forvetlere yer yok ve bu sebeple Cengiz Ünder’in oyun anlayışını değiştirmesi gerekiyordu sezon başında. Igor Tudor’un ilk haftalarda ilk 11’de yer verdiği Cengiz Ünder, yeni formasyona uyum sağlayamadı ve kısa süre sonra da formasını kaybetti. Devre arasında takımdan ayrılması bekleniyordu hatta milli oyuncunun ama ne olduysa o arada oldu ve Hırvat teknik adam milli oyuncumuzla özel olarak ilgilenirken yönetime de Cengiz Ünder’in takımda tutulması konusunda bir rapor sundu.

Cengiz Ünder Takımının Vazgeçilmezi

Fransa Ligue 1‘de Dünya Kupası arasından sonra ikinci devrenin başlaması ile birlikte Cengiz Ünder de ilk 11’e geri döndü. Bu geri dönüş sadece Cengiz Ünder ile alakalı olmadığı gibi sadece Igor Tudor ile de alakalı değildi. Her iki taraf da belli adımlar attı ve sonucunda Cengiz Ünder bugün Marsilya takımının vazgeçilmez bir 11 oyuncusuna dönüştü. Igor Tudor sistemi biraz esnetip zaman zaman 3 4 3’e dönerken Cengiz Ünder de topsuz oyun konusunda kendisini geliştirdi.