Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Kayıplara Yanıyor

Fransa Ligue 1’de lig ikincisi olan ve lider Paris Saint Germain’i kovalamaya devam eden Olimpik Marsilya bu zamana kadar kaybettiği ucuz puanlara yanıyor.

Paris Saint Germain Doğal Favori

Fransa Ligue 1’de herkesin kabul ettiği bir gerçek var; Paris Saint Germain her sezonun öncesinde ligin doğal favorisi konumundadır. Bütçesi kadro değeri ve kadro genişliği ile Fransa Ligue 1’deki herhangi bir takımın en az iki katı kadar imkanlara sahiptir Arap sermayesi sayesinde Paris Saint Germain. Sadece hücum hattındaki üç oyuncunun toplam değeri bile pek çok takımın kadro değerinden fazladır. Dünyanın faal en iyi futbolcusu kabul edilen, son Dünya Kupası şampiyonu Lionel Messi, Brezilma A Milli Futbol takımının 10 numaralı formasının sahibi Neymar ve son Dünya Kupası’nın gol kralı Kylian Mbappe, Paris Saint Germain takımının ileri üçlüsünü oluşturuyor.

Fransa’daki her takım da biliyor ki ligde şampiyon olma ihtimalleri kendilerinin ne kadar iyi olduğundan ziyade Paris Saint Germain’in ne kadar iyi olmadığı ile daha çok alakalı bir durum. Ve bu sene, Paris Siant Germain’in mevcut form durumuna bakıldığında o senelerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ligin ilk devresini namağlup lider olarak kapatan takım için o dönem nisan ayında şampiyonluğu ilan edip tamamen Uefa Şampiyonlar Ligi’ne konsantre olurlar yorumları yapılıyordu. Ne var ki Dünya Kupası arasından sonra işler 180 derece değişti Paris Saint Germain takımı için. Aslında Dünya Kupası da PSG özelinden bakarsak gayet iyi geçmişti. Bir oyuncusu turnuvanın gol kralı olurken bir oyuncusu da zaten kupayı kazanmıştı. Haliyle Lionel Messi üzerindeki Dünya Kupası baskısı kalmıştı artık ve dahası 24 yaşındaki Kylian Mbappe de oldukça iyi bir turnuva geçirerek herkese bir kez daha kendini ispatlamış ve gol kralı olarak takımına dönmüştü. Ancak Paris Saint Germain takımı, Dünya Kupası arasından sonra üst süte puan kayıpları yapmaya, maçlar kaybetmeye başladı. Fakat bu süreçte takipçileri olan Monaco, Lens ve Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya takımları da puanla kaybetti.

Olimpik Marsilya

Olimpik Marsilya 2 Maça Yanıyor

Fransa Ligue 1 20 takımdan oluşuyor ve 38 maç üzerinden oynanıyor lig. Böylesi uzun bir maratonda elbette ki kaçınılmaz olarak puan kayıpları olacak. Ancak Olimpik Marsilya mevcut şartlar altında dönüp geçmişe baktığında iki maç için hayıflanıyor ve bunda da çok haklı.

Şu an 28 haftası geride kalan ligde Paris Saint Germain takımı 66 puanla lider, Olimpik Marsilya ise 59 puanla ikinci sırada. Olimpik Marsilya 2 hafta önce 20 kişi kalmasına rağmen 2 0 öne geçtiği maçta 80’den sonra yediği iki golle 2 puan bırakmıştı. Eğer o kayıp olmasa iki takım arasındaki puan farkı 5 olacaktı. Ayrıca Olimpik Marsilya kendi sahasında Paris Saint Germain’e 3 0 yenildi. Eğer o maç kazanılmış olsa bugün ligin lideri Olimpik Marsilya takımıydı.