Cengiz Ünder

Avrupa Kupası Eşleşmeleri – Bölüm 1

Uefa bu sezon Avrupa’da kulüp takımları için 3 ayrı Avrupa Kupası düzenledi; Uefa Şampiyonlar Ligi, Uefa Avrupa Ligi ve Uefa Avrupa Konferans Ligi. Bu üç büyük turnuvada da çeyrek final aşamalarına gelindi.

Yani başka bir deyişle Avrupa’da 24 kulüp bu üç Avrupa kupası mücadelesine devam ediyor ve bu 24 takım arasında yer alan tek Fransız takımı Nice. Fransa Ligi’nin önemli takımları olan Paris Saint Germain, Olimpik Marsilya, Rennes, Monaco gibi takımlar bu sene bu turnuvaların hiçbirisinde çeyrek finale bile gelemediler ve elendiler.

Uefa Şampiyonlar Ligi Kupası Çeyrek Final Takımları

Benfica: Portekiz ligim takımı bu sene Uefa Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kalan tek Portekiz takımı. Buraya kadar çok iyi geldiler ama Inter ile eşleştiler. Çok ortada bir eşleşme olduğu düşünülüyor. Benfica yarı finale kalsa da finale çıkamayacağı düşünülüyor.

Inter: Geçmişi başarılarla dolu kulüp olan Inter, Uefa Şampiyonlar Ligi Kupası çeyrek finalinde yer alan 3 İtalyan takımından biri. İtalyanlar bu anlamda çok iyi bir iş çıkardılar bu sene Uefa Şampiyonlar Ligi’nde ki zaten son yıllarda İtalya Ligi Serie A yeniden yükselişe geçmiş ve kimilerine göre de İspanya Ligi La Liga’yı geride bırakmış durumda.

Milan: Uefa Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kalan üç İtalyan takımından biri olan Milan, tarihinde bu kupayı kazanmış çok tecrübeli bir takım ve bu tecrübenin etkisi ile yarı final şansı oldukça fazla görülen bir ekipti. Ama rakipleri yine bir başka İtalyan olan Napoli olunca işler değişti.

Napoli: Uefa Şampiyonlar Ligi’nin çeyrek finalinde yer alan 3. İtalyan takımı olan Napoli bu sene Avrupa’nın en formda takımı olarak gösteriliyor. Uefa Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Milan ile eşleşen Napoli eşleşmenin favorisi olarak gösteriliyor.

Chelsea: Bu sene berbat bir sezon geçiren Chelsea’nin buralara gelmesi bile mucize olarak gösteriliyor. Real Madrid karşısında hiç şans tanınmıyor Cehlsea takımına.

Avrupa Kupası

3 Büyük Favori

Real Madrid: Uefa Şampiyonlar Ligi’nin her sene doğal favorilerinden olan Real Madrid bu sene de finale çıkması kesin görülen takımlardan biri. Çeyrek finalde Chelsea ile eşleşen takım eşleşmenin mutlak favorisi durumunda. Sonrasında yarı final ve final kalıyor zaten geriye Real Madrid için. Şu an kupanın en büyük favorisi onlar.

Manchester City: Uzun süredir bu kupayı isteyen İngiliz ekibi, çeyrek finalde yer alan iki İngiliz takımından biri. Byaern Münih ve Real Madrid hariç kiminle eşleşirse eşleşsin yarı finale için favori gösterilecek olan takım bir diğer favori olan Bayern Münih ile eşleşti.

Bayern Münih: Manchester City ile eşleşen takım çeyrek finalde yer alan tek Alman takımı. Kupanın favorileri arasında gösterilen Bayern Münih, Manchester City’yi eklerse kupanın 1 numaralı favorisi konumuna gelecektir muhtemelen.

BÖLÜM 2