Cengiz Ünder

Fransız Kulüpleri Avrupa’da Kayıplar – Bölüm 1

Fransa futbolu bu sene Avrupa’da büyük bir hüsran yaşıyor, erken gelen vedalar sonrasında Avrupa kupalarında devam eden tek Fransız takımı Nice kaldı.

Paris Saint Germain Hayal Kırıklığı Yarattı

Fransa sezon başında Uefa Şampiyonlar Ligi’ne iki takımla katıldı. Aslında Fransa’nın Uefa Şampiyonlar Ligi kotası 3 takım. Lig şampiyonu ve lig ikincisi direkt olarak Uefa Şampiyonlar Ligi’ne katılırken ligde üçüncü olan takım ise Uefa Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynuyor. 2021 22 futbol sezonunda ligi şampiyon bitiren Paris Saint Germain ilk torbadan Uefa Şampiyonlar Ligi grup kurasına katılırken Cengiz Ünder’in formasını giydiği ve geçen sezonu da ligde 2. sırada tamamlayan Olimpik Marsilya ise 4. torbadan direkt olarak katıldı Uefa Şampiyonlar Ligi’ne. Geçen sene Fransa Ligue 1’i 3. sırada tamamlayan Monaco ise Uefa Şampiyonlar Ligi için ön eleme oynadı. Elem turunda PSV ile karşılaşan takım iki maç sonunda rakibine elendi ve böylece Uefa Şampiyonlar Ligi’nde Fransızların iki temsilcisi kaldı.

Paris Saint Germain H grubunda yer alırken Olimpik Marsilya ise D grubundaydı. Paris Saint Germain beklenildiği gibi grubunu sürklase etse de Benfica da onun kadar başarılı bir performans ortaya koyunca iki takım aynı puanı topladı ve averajları ile birbirlerine karşı olan maçlardaki skorlar da eşit olduğundan Benfica, deplasmanda attığı toplam gol sayısı daha fazla olduğu için gruptan lider çıktı. Bu deplasman golü Paris Saint Germain’e pahalıya patladı zira Paris Saint Germain grup ikincisi olduğu için C grubunun lideri Bayern Münih ile eşleşti kura sonunda. Çünkü grup liderleri seri başı oldu ve dolayısıyla Paris Saint Germain, format gereği grubunu lider bitirenlerden biri ile eşleşecekti ama elbette Bayern Münih eşleşmesi büyük şansızlık oldu. Paris Saint Germain, ilk maçı sahasında 1 0 kaybetti. İkinci maçta Kylian Mbappe ve Lionel Messi’nin varlığına ve dahası formlarına güvendiyseler de o maçta da istediklerini bulamadılar ve maçı 2 0 kaybederek çeyrek final bile göremeden Uefa Şampiyonlar Ligi’ne ve dolayısıyla Avrupa kupalarına veda ettiler.

fransız

Diğer Fransız Kulübü Olimpik Marsilya’dan Erken Veda

Uefa Şampiyonlar Ligi’nin bir diğer Fransız temsilcisi olan milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in takımı Olimpik Marsilya da hem Uefa Şampiyonlar Ligi’ne hem de grup sonuncusu olduğu için Avrupa kupalarına bu sene çok erken veda etti. Uefa Şampiyonlar Ligi D grubunda yer alan takım oynadığı 6 maç sonunda 2 galibiyet ve 4 mağlubiyet alırken 6 puan topladı ve grubunu son sırada tamamladı. Tottenham grubu lider bitirirken Alman temsilcisi E. Frankfurt grup ikincisi oldu. Sporting Lisbon ise grup üçüncüsü olarak yoluna Uefa Avrupa Ligi’nde devam etmeye hak kazandı. Olimpik Marsilya 6 maç sonunda 8 gol atıp 8 de gol yedi ve bu sene Avrupa’da başarısız olan Fransız takımlarından biri oldu.

2. Bölüm