Cengiz Ünder

Fransız Kulüpleri Avrupa’da Kayıplar – Bölüm 2

Fransız Kulüpleri Avrupa’da Kayıplar yazımızın ilk bölümünde UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasında mücadele eden Paris Saint Germain ve Cengiz Ünder’in de formasını giydiği Olimpik Marsilya takımlarının Avrupa macerasını mercek altına almıştık. Paris Saint Germain son 16 turunda, Olimpik Marsilya ise grup aşamasında grubunu sonuncu bitirerek Avrupa defterini 2022 23 futbol sezonu özelinde beklenenden çok daha erken kapatmışlardı.

Fransız Kulüpleri

Uefa Avrupa Ligi’ndeki Fransız Kulüpleri

Uefa Avrupa Ligi’nde 3 Fransız kulübü yer aldı 2022 23 futbol sezonunda. Uefa Şampiyonlar Ligi’nden gelen Monaco haricinde Uefa Avrupa Ligi’ndeki diğer Fransız kulüpleri ise temsilcimiz Fenerbahçe ile aynı grupta yer alan Rennes ve sezon başında Galatasaray’dan Mısırlı santrfor Mostafa Mohammed‘i transfer ettiği için Türk futbolseverlere pek de yabancı olmayan Nantes takımlarıydı. Her üç takım da grubunu 2. sırada bitirerek olay off turuna kaldı. Uefa Avrupa Ligi’nde gruplarını lider bitiren takımlar direkt olarak son 16 turuna kalırken grup ikincileri ise format gereği play off turunda yer alıp Uefa Şampiyonlar Ligi’nden gelen grup 3. leri ile eşleştiler ve son 16’ya kalmak için mücadele ettiler.

Üç Fransız Takımının Avrupa Macerası

Üç Fransız kulübünden iki tanesi Türk takımları ile aynı grupta yer aldı Uefa Avrupa Ligi’nde. Monaco, H grubunda Trabzonspor’un rakibi olurken grubun diğer iki takımı ise Ferençvaroş ve Kızılyıldız’dı. Monaco takımı grupta 6 maç sonunda topladığı 10 puan ile grubu ikinci bitirdi ve play off turuna kaldı. Temsilcimiz Trabzonspor’un 3. olarak Uefa Konferans Ligi’ne kaldığı H grubunda grubun lideri ise Ferençvaroş oldu. Play off turunda Alman temsilcisi Leverkusen ile eşleşen Monaco ilk maçı deplasmanda 3 2 kazansa da ikinci maçı aynı skor ile 3 2 kaybetti ve maç önce uzatmalara sonra da penaltı atışlarına gitti. Penaltılar sonucunda rakibine elenen Monaco için 2022 23 futbol sezonunda Avrupa defteri kapanmış oldu.

Rennes takımı da tıpkı Monaco gibi bir Türk takımı ile aynı grupta yer alıp grup ikincisi olarak gruptan çıktı ve play off turuna kaldı. Temsilcimiz Fenerbahçe’nin grubunda yer alan Rennes takımı 6 maç sonunda 12 puan topladı. Temsilcimiz Fenerbahçe 6 maç sonunda 14 puanla grubu lider tamamlarken ayrıca Rennes takımına iki maçta da yenilmemeyi başardı. Rennes takımı ise play off turunda Shaktar Donets ile eşleşti. İlk maçta deplasmanda 2 1 mağlup olan Rennes, rövanşı 1 0 kazanıp deplasman golü kuralı da yürürlülükten kaldırıldığı için maçı uzatmaya götürdü. Uzatma dakikalarında da karşılıklı birer golle eşitlik bozulmayınca son 16’ya kalan takımı penaltı atışları belirledi. Penaltı atışları sonrasında rakibine boyun eğen Rennes için de Avrupa defteri kapanmış oldu. Aslında bu iki güçlü Fransız takımının da play off’ta elenmesi grup liderliğinin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi bir bakıma.

Bölüm 1 – DEVAM EDECEK