Cengiz Ünder

Fransız Kulüpleri Avrupa’da Kayıplar – Bölüm 3

Fransız Kulüpleri ile ilgili olarak yazdığımız üç bölümlük serinini ilk iki bölümünde Uefa Şampiyonlar Ligi ve Uefa Avrupa Ligi’nde yer alan Fransız kulüplerinin 2022 2023 futbol sezonundaki performanslarını incelemiştik. Hiçbir Fransız kulübü bu iki büyük turnuvada çeyrek final görmeyi başaramadı ve 2022 23 futbol sezonu Avrupa kupaları kapsamında Fransızlar için büyük bir hüsran olarak tarihe not edildi.

Paris Saint Germain ve Olimpik Marsilya Uefa Şmapiyonlar Ligi serüveninde kendilerinden beklşenenin çok altında bir performans sergilerken Monaco, Rennes ve Nantes takımları da Uefa Avrupa Ligi’nde son 16 turuna kalmayı başaramadılar. Paris Saint Germain ise Uefa Şampiyonlar Ligi’ne son 16 da veda etti.

fransız

Fransız Kulübü Olarak Sadece Nice Kaldı

Bugün gelinen noktada Uefa Şampiyonlar Ligi’nde 12(son 16’da henüz 4 maç eksik, o maçlardan sonra takım sayısı 8’e düşecek.), Uefa Avrupa Ligi’nde ise 16 takım kaldı ve bu 28 takım arasında herhangi bir Fransız takımı bulunmuyor. Geçtiğimiz sezondan itibaren Avrupa’da 3. bir kupa oynanmaya başlandı. Uefa Avrupa Konferans Ligi olarak adlandırılan bu turnuvada da yine son 16 maçlarına gelindi ve orada bir Fransız takımı yer almakta. Yani şu an Avrupa kupalarında mücadele eden toplanda 44 takım arasında yer alan tek Fransız takımı Nice. Nice Uefa Avrupa Konferans Ligi’nde son 16 turunda yer alıyor ve bu turda eşleştiği Sheriff takımını da ilk maçta ve üstelik de deplasmanda 1 0 mağlup etmeyi başardı Fransız ekibi.

Sheriff karşısında ilk yarının uzatma dakikalarında Ayoub Amraoui ile 1 0 öne geçen Nice, ikinci yarıda kalesinde büyük bir baskı görse de gol yememeyi başardı ve ikinci maç öncesinde büyük bir avantaj elde ederek döndü Fransa’ya. Turu geçmesi halinde Avrupa kupalarında bu sene çeyrek final görebilen tek takım olacak olan Nice, Avrupa kupaları serüvenine devam eden 24 takımdan biri olarak Fransa’yı temsil edecek Uefa Avrupa Konferans Ligi çeyrek finalinde. Olur da Nice Uefa Avrupa Konferans Ligi’ni, kazanırsa da önümüzdeki sezonda Uefa Avrupa Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanacak Fransa Ligue 1’deki sıralaması ne olursa olsun.

Nice’ın Ligdeki Durumu

Nice takımı Fransa Ligue 1’de 2022 23 futbol sezonunda geride kalan 27 maç sonunda 11 galibiyet ve 1o beraberlik ile 43 puan topladı.43 puanla 7. sırada yer alan Nice takımı şu anda Avrupa kupası potasının dışında yer alıyor. Ligde son 5 maçta hiç mağlup olmayan Nice gol yollarında sorun yaşıyor olsa da kalesini de gole kapatmayı bilen bir ekip. Nitekim Uefa Avrupa Konferans Ligi maçında Sheriff karşısında ikinci yarının tamamında baskı yemelerine rağmen rakiplerine çok da net bir pozisyon vermediler. Bakalım Nice hem lig hem de Avrupa’da devam eden tek Fransız takımı olarak bu sene ne kadar ileriye gidebilecek?

SON

Bölüm 1——————–Bölüm 2