Cengiz Ünder

FC Nantes Coupe de France Dublesi Yapabilir

Fransa Kupası ya da orijinal adı ile Coupe de France bu sene bir kez daha FC Nantes’a çok yakın artık. Kupayı 2021 22 futbol sezonunda kazanan Nanes takımı bu sene de finale çıkma başarısı gösterdi ve finalde de görece kolay bir rakip olan Toulouse ile eşleşti FC Nantes.

FC Nantes takımı ligde 15. Yolulouse ise 12. sırada yer alıyor. Her iki kulübün de ligin kalan haftalarında düşme gibi bir korkusu bulunmadığından iki takım da Coupe de France finaline daha rahat konsantre olabilecek durumda. 29 Nisan akşamı Türkiye saati ile 10.00’da başlayacak mücadele için FC Nantes takımı kupa ve final tecrübesi ile bir adım önde görülüyor.

Nantes Coupe de France

FC Nantes Daha Önce de Yapmıştı

Coupe de France yani Fransa Kupasını daha önce 4 defa kazandı FC Nantes takımı. 1078 79 futbol sezonunda bu kupayı ilk kez kazanan Nantes, sonraki zafer için 1998 yılına kadar tam 20 sene beklemek zorunda kaldı. 1998 1999 sezonunda Fransa Kupası’nı bir kez daha müzesine götüren takım ertesi sene aynı başarıyı tekrarlayarak ise duble dedi. Yani Nantes kupayı bu sene kazanıp da duble yaparsa 1998 2000 yılları arasındaki başarısını tekrarlamış olacak.

Coupe de France’ın bir diğer finalisti olan Toulouse FC ise bu kupayı daha önce bir kez kazandı.1956 57 futbol sezonunda kupayı müzesine götüren takım tarihinde ikinci kez bu başarıyı tekrarlayabilir. Toluse finale, Nantes’a kıyasla görece daha kolay bir yoldan geldi. Çeyrek finalde Rodez AF’yi mağlup eden takım yarı finalde ise Annecy ile eşleşti. Favori Olimpik Marsilya’yı penaltı atışları sonucunda eleyip de yarı finalde Tolulouse’nin rakibi olan Annecy’yi 2 1 ile geçip finale kaldı Toulouse.

Nantes ise çeyrek finalde bugün Ligue 1’de ikinci sırada yer alan ve şampiyonluk mücadelesi veren Lens‘i 2 1 ile geçip yarı finale kaldı. Yarı finalde yine çok güçlü bir takımla eşleşen Nantes, Lyon’u 1 0 ile geçip adını Coupe de France finaline yazdırmayı başardı. Finalde Nantes beşinci, Toulouse ise ikinci kez bu kupayı kaldırmak için mücadele edecekler.

Coupe de France Gediklileri

Coupe de France turnuvasını en çok kazanan iki takım ise Paris Saint Germain ve Olimpik Marsilya. Paris Saint Germain son 10 yılda bu kupayı tam 6 kez kazandı. Toplamda ise 14 kez bu kupayı müzesine götürdü yıldızlar topluluğu Paris Saint Germain. Eğer son on yıldaki o dominasyon olmasaydı kupayı en çok kazanan takım Olimpik Marsilya olacaktı. Tarihi boyunca Coupe de France turnuvasını tam 10 kez kazanan Cengi Ünder’in takımı bununla birlikte 1988 1989 sezonundan beri bu kupayı bir daha müzesine götüremedi. Bu sene de çeyrek finalde kupaya veda etti Olimpik Marsilya.