Cengiz Ünder

Jonathan David Devlere Göz Kırpıyor

Jonathan David 14 Haziran 2000 doğumlu bir oyuncu ve genç forvet Ligue 1’de Lille formasını terletiyor. Burak Yılmaz, Mehmet Zeki Çelik ve Yusuf Yazıcı’nın Lille forması giyip de şampiyonluk yaşadığı sezondan aşina aslında bazı Türk futbolseverler Jonathan David ismine.

Fransa Ligue 1’de sayısız yıldız golcü var; her şeyden önce dünyanın en iyi futbolcusu olarak kabul edilen Lionel Messi ve 2022 Katar Dünya Kupası gol kralı Kylian Mbappe bu ligde forma giyiyor. Yine bu ligde forma bulamayıp da ligimize transfer olan ve Galatasaray forması ile harikalar yaratan Mauro Icardi var. Ama 2022 23 futbol sezonunda tüm bu yıldızların arasında genç oyuncu Jonathan David pırıl pırıl parlamakta.

Jonathan David

Lille Kötü Ama Jonathan David Çok İyi

Frasna Ligue 1 2022 23 sezonu başlarken Paris Saint Germain ligin en büyük favorisiydi. Zaten Arap sermayesi Fransa ligine girdiğinden beri her sezon öncesinde benzer bir senaryo tekrarlanıyor. Yıldızlar topluluğu Paris Saint Germain ligin mutlak favorisi olarak başlıyor sezona ve diğer takımların şampiyon olabilmesi, onların ne kadar iyi olduklarından ziyade Paris Saint Germain’in ne kadar kötü olduğu ile daha fazla alakalı oluyor. Paris Saint Germain’in sahip olduğu imkanlar düşünüldüğünde bu da çok normal. Hem kadro değeri hem de kadro genişliği, kendisine en yakın rakibinin iki katı kadar neredeyse. İşte bu sebeple Fransa Ligue 1’de son yıllarda ligde kimin 2. olacağı daha çok merak edilir oldu.

Lille takımı bu senenin 2.lik adaylarından biriydi. Diğer adaylar ise Monaco ve Olimpik Marsilya’ydı. Aslında bu beklentileri karşılayacak bir sırama mevcut zaten şu an Ligue 1’de ama bir farkla; Lens takımı ligde 2. sırada yer alıyor. Lens, bu sene herkesi şaşırtan muazzam bir performans ortaya koydu ve ligin flaş takımı oldu. 3. sırada Olimpik Marsilya, 4. sırada Monaco ve 5. sırada da Lille var puan tablosunda. Lille için her türlü beklentilerin altında kaldı yorumunu yapmak mümkün ama Jonathan David ise beklentilerin çok üzerin çıktı.

Değeri 60 Milyon Avro

Ligde 5. sırada yer alan Lille takımı 30 maçta 15 galibiyet alırken 8 maçı kaybetti ve 7 maçtan da 1 puanla ayrıldı. Ligde 52 puana sahip olan takımın ligde toplam attığı gol sayısı ise 54. Bu 54 golün 20’sinin altında ise tek bir ismin imzası var; 23 yaşındaki genç yıldız Jonathan David. Bu 20 golün yanına 4 de asist ekleyen oyuncu böylece takımının ligde attığı 54 golün 24 tanesine direkt katkı sunmuş oldu. Bunun haricinde Jonathan David sadece bir golcü değil, oyun içerisinde de çok efektif bir isim olan 23 yaşındaki hücum oyuncusu Lille takımının da hücumdaki en önemli silahlarından biri.

Tabii bu başarının bir de maddi karşılığı var. Otoriteler 23 yaşındaki oyuncunun piyasa değerinin 50 milyon avro civarında olduğunu belirtiyorlar. Bu seneki performansı ile devlere göz kırpan genç oyuncunun sezon sonunda Lille kasasına en az 50 milyon avro sokması bekleniyor.