Cengiz Ünder

FC Nantes Mustafa Muhammed’i İstiyor

Fransa Ligue 1 takımlarından FC Nantes formasını kiralık olarak giyen Mısırlı golcü Mustafa Muhammed’in bonservisini almayı planlıyor FC Nantes takımı.

Galatasaray da Önce Kiralamıştı

Galatasaray takımı Mısırlı golcüyü 1 Şubat 2021 tarihinde önce kiralık olarak kadrosuna katmıştı. Fatih Terim’in çok istediği, adını basın toplantısında açıkça zikrettiği bir oyuncu olan Mustafa Muhammed geldikten sonraki ilk maçlarında seyirciyi kendisine hayran bırakmıştı. Kiralama sözleşmesinde satın alma opsiyonu da bulunan oyuncu 1 Temmuz 2022 tarihinde sözleşmedeki opsiyon kullanılarak sarı kırmızılı kulüp tarafından satın alındı. 3.85 milyon avro bonservis bedeli, 1.65 milyon avro da kiralama ücreti ile birlikte toplamda 5.5 milyon avroya mal oldu Galatasaray’a Mısırlı oyuncu.

Galatasaray, Mısırlı santrforun bonservisini aldıktan sonra sezon başına Okan Buruk ile anlaştı. Okan Buruk’un raporu doğrultusunda, zaten Galatasaray’a geldiğinden beri de Fransa liginde forma giymek isteyen Mustafa Muhammed, Ligue 1 takımlarından Nnates FC’ye kiralandı. Bu kiralama için Nnates FC Galatasaray’a 250 bin avro ödedi. Ayrıca 5 milyon 750 bin avroluk da bir satın alma opsiyonu eklendi sözleşmeyi. Yani Nantes FC, eğer bu satın alma opsiyonunu kullanırsa Galatasaray kulübü 5.5 milyon avroya kadrosuna kattığı Mustafa Muhammed’i 6 milyon avroya satmış ve 500 bin avro kar etmiş olacak.

Oyuncu FC Nantes tarafından kiralanırken Galatasaray taraftarları arasında bu transfere tepki gösterenler de vardı. Galatasaray’ın Mustafa Muhammed’den yeteri kadar faydalanamadığı iddia eden taraftarlar hem satın alma opsiyonunun düşük olduğunu hem de 250 bin avro kiralama bedelinin çok yetersiz olduğunu ve bu şartlar altında oyuncunun kiralanmasındansa takımda kalmasının daha doğru olacağını savunmuşlardı.

FC Nantes

FC Nantes, Muhammed’in Performansından Memnun

Sezon başında katıldığı FC Nantes formasını ligde 31 maçta terleten Mısırlı santrfor bu maçlarda 8 gol atarken 3 de asist yaparak 11 gole katkı sunmuş oldu. Uefa Avrupa Ligi’nde de 8 maçta forma giyen oyuncu o maçlarda da 2 gol atıp 2 asist yaptı. Fransa Kupası maçında da bir gol atmayı başaran Mısırlı golcünün Nantes FC forması ile toplam gol sayısı ise böylece 11 oldu.

Sadece attığı gollerle değil oyuna verdiği katkı ile de Nantes FC taraftarı ve teknik ekibinin beğenisini kazanmış durumda Mısırlı oyuncu ve bu sebeple de FC Nantes kulübünün sezon sonunda Mustafa Muhammed‘i kadroda tutmak istemesine kesin gözüyle bakılıyor, ancak FC Nantes serbest kalma maddesi olan 5.5. milyon avro yerine daha düşük bir bedelle oyuncuyu kadroya katmak istiyor. Galatasaray’ın bu konuda nasıl bir tutum izleyeceği ise merak konusu.

Sarı kırmızılı bazı taraftarlar ise Mustafa Muhammed’in önümüzdeki sene kadroda olması gerektiğini ve Mauro Icardi takıma katılırsa onun yedeği olarak Mısırlı forvet Mustafa Muhammed’in kadroda olması gerektiğini savunmakta.