Cengiz Ünder

Le Havre Gol Yemiyor

Fransa ikinci ligi olan Ligue 2’de liderliğini sürdüren ve önümüzdeki sezonda çok çok büyük ihtimalle Ligue 1’de yer alacak olan Le Havre takımı ilginç istatistikleri ile dikkat çekmeye devam ediyor. 20 takımla 38 maç üzerinden oynanan Ligue 2’de 31 maç geride kaldı ve Le Havre takımı 9 puan farkla liderliğini sürdürüyor.

Henüz Ligue 1‘e çıkmayı garantilememiş olsa da artık herkes onların Ligue 1’e yükseldiğinden neredeyse emin durumda.

Le Havre

Le Havre Sadece 14 Gol Yedi

Ligde şimdiye kadar çıktığı 31 maçta sadece 14 gol yedi Le Havre takımı ki bu inanılmaz bir istatistik. Normalde a gol atıp az gol yiyen bir takımın savunma ağırlıklı bir futbol ve formasyon tercih ettiğini düşünürüz doğal olarak ancak Le Havre takımı 4 3 3 ile yayılıyor sahaya. Ligde sadece 14 gol yiyen takımın maç başına yediği gol ortalaması 0.5’in bile altında. Ayrıca ligde çıktığı son 3 maçta da kalesini gole kapatmayı başardı Luka Elsner’in çalıştırdığı takım.

Bu muazzam istatistikte elbette kaleci performansının önemi büyük. Son maçlarda takımın kalesini Mathieu Gorgelin koruyor ki normalde çok genç bir takım olan Le Havre’nin 30 yaş üzeri nadir oyuncularından biri Mathieu Gorgelin. Ancak takımın as kalecisi o değildi. Arthur Desmas takımın as kalecisiydi ancak yakın zaman önce parmağını kırdı Arthur Desmas.

Bu sezon 26 maçta forma giydi Arthur Desmas ve bu 26 maçta sadece 12 gol yerken kalesini 15 maçta gole kapattı. Oynadığı 26 maçta sadece bir defa 2 gol yedi Arthur Desmas ki o da ilginç bir şekilde sakatlanmadan önce oynadığı son maça denk geldi. 29 yaşındaki kaleci sezon başında katılmıştı kadroya. Onun sakatlığının ardından kaleyi devralan Mathieu Gorgelin son 3 maçta forma giydi ve bu maçlarda hiç gol yemedi. Sezon ortasında oynadığı 2 maçta ise toplam 2 gol yemişti Mathieu Gorgelin.

Bu açıdan değerlendirildiğinde Le Havre’nin sezon boyunca bu kadar az gol yemiş olması sadece kaleci performansı ile açıklanamaz. Çünkü kaleci değiştiğinde de sonuç değişmiyor Le Havre’de.

Stoperi de Sakatlanmıştı

Ligin açık ara en az gol yiyen takımı olan Le Havre’nin ideal kadrosunda stoper ikilisi 27 yaşındaki Gautier Lloris ve 21 yaşındaki Arouna Sangante’ydi. Elbette iki stoper de harika bir sezon geçiriyor ve bu oyuncuların piyasa değerlerine de yansımış durumda. Ancak Le Havre’nin bu muazzam başarısı nasıl ki kaleciler üzerinden açıklanamıyorsa stoperler üzerinden de açıklanamıyor. Çünkü Gautier Lloris de sakatlandı ve yaklaşık 10 maç kaçırdı. Bu süreçte takımın stoper bölgesinde Terence Kongolo oynadı. Buna rağmen takımın yediği gol sayısında ve verdiği pozisyon ortalamasında bir değişiklik olmadı. Çükü Le Havre bireyler üzerinden değil muazzam bir takım savunması üzerinden okunabilecek ve yorumlanabilecek bir takım.