Cengiz Ünder

Fransa Kupası Hayali Bitti

Milli futbolcumuz Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya, penaltılar sonucu elenerek Fransa Kupası hayaline veda etmek zorunda kaldı. Uefa Şampiyonlar Ligi grubunda da son sırayı alarak Avrupa defterini erken kapatan Igo Tudor’un öğrencilerinin elinde sadece Frasan Ligue 1 kaldı böylelikle.

Fransa Kupası

Sezona Fırtına Gibi Girilmişti

Geçen sezon J. Sampaoli idaresindeki Olimpik Marsilya takımı bu sene hoca değişikliğine giderek takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirdi. Üçlü savunma anlayışı ile bilinen Hırvat teknik adam ile 4 3 3’e alışan Olimpik Marsilya takımı oyuncuları arasında başlarda ciddi bir uyum sorunu söz konusuydu. Bu süreçte pek çok dedikodu çıkmış hatta Hırvat teknik adamın görevden ayrılacağı bile iddia edilmişti.

Ligin başlaması ile birlikte bütün dedikoduların önü kesildi zira sahada adeta fırtına gibi esen bir Olimpik Marsilya takımı vardı. 3 4 2 1 formasyonunda, kanat hücumunun tamamen beklere bırakıldığı, orta sahanın çok kalabalık tutulduğu yüksek tempo ve prese dayalı oyunu Olimpik Marsilya taraftarı çok sevdi. Olimpik Marsilya takımı ligde ilk 9 hafta boyunca mağlubiyet yüzü görmedi ve bunu başarabilen iki takımdan biri oldu ki diğeri de tahmin edileceği üzere şampiyonluğun favorisi olan Paris Sain Germain takımıydı. Ancak ne olduysa ilk mağlubiyetin ardından oldu. Ligin 10. haftasında kendi sahasında konuk ettiği lig sonuncusu karşısında üstelik de 1 0 öne geçmesine rağmen skoru koruyamadı Olimpik Marsilya takımı ve maçı 2 1 kaybetti. Bu mağlubiyet sonrasında ise hem ligde hem de Uefa Şampiyonlar Ligi’nde bir kötü gidiş serüveni başladı.

Ligde kaybettiği puanlar sonrasında ilk 4 sıranın dışında kalan takım Uefa Şampiyonlar Ligi’nde iddiasını grubun son maçına kadar sürdürmüş olsa da son maçta evinde İngiliz temsilcisi Tottenham’a yenilince grupta 3. olma şansını da yitirdi ve grup sonuncusu olarak hem Uefa Şampiyonlar Ligi’ne hem de Avrupa kupalarına 2022 23 futbol sezonu için veda etmiş oldu Olimpik Marsilya takımı.

Fransa Kupası Hayali Çeyrek Finalde Bitti

Olimpik Marsilya takımı Avrupa’ya veda etmiş olsa da ligde ikinci yarıya çok iyi başladı Olimpik Marsilya. Tıpkı ilk devre gibi namağlup şekilde ilerlerken Fransa Kupası için de oldukça iddialı bir duruma gelmişti çünkü son 16 turunda Paris Saint Germain gibi bir takımı saf dışı bırakmayı başarmıştı Olimpik Marsilya kulübü. Çeyrek finalde ise görece kolay, hele ki Paris Saint Germain ile kıyaslanınca çok kolay bir eşleşme yakaladı ancak kağıt üzerinde Annecy karşısında favori olsa da Olimpik Marsilya takımı, sahada olan çok farklıydı. Normal süresi 2 2 berabere biten maçta Olimpik Marsilya takımı penaltı atışları sonucunda Annecy takımına elendi ve Fransa Kupası hayali de çeyrek finale kadar sürmüş oldu böylelikle. Marsilya’nın elinde sadece lig kaldı bu sene için.