Cengiz Ünder

Kylian Mbappe’den Türkiye’ye Destek

Futbolun tüm paydaşlarını depremzedeler için bir araya getiren etkinliğe Acun Ilıcalı’nın girişimleri ile Dünya Kupası’nda gol kralı Kylian Mbappe de telefonla katıldı.

Türkiye 6 Şubat 2023 tarihinde büyük deprem felaketi yaşadı. Yaşanan felaketin ardından yaraları sarmak için ülkemizdeki tüm futbol paydaşlarının katıldığı Türkiye İçin Omuz Omuza etkinliği dün akşam düzenlendi. Futbolun hemen hemen her isminin katıldığı yardım gecesinde yaklaşık 900 milyon TL bağış toplanırken geceye destek verenler sadece Türkiye’deki futbol aktörleri ile sınırlı değildi.

Kylian Mbappe: ”Elimden Geleni yapacağım”

Fransa’nın Paris Siant Germain takımında forma giyen 24 yaşındaki Fransız oyuncu Kylian Mbappe, depremzedeler için düzenlenen Omuz Omuza gecesinin en büyük sürprizi oldu. Gecenin sunucusu ve organizatörlerinden biri olan Acun Ilıcalı’nın girişimleri ile programa telekonferans ile katılan Kylian Mbappe Fransızca olarak yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“Bu yaşananlar büyük bir trajedi. Hayal gücümüzün yetmeyeceği kadar büyük bir olaydı. Türkiye’nin neler çektiğini tahmin edemiyorum. Bu projenin bir parçası olduğum için gurur duyuyorum. Çocukların hayalleri benim için çok önemlidir. Elimde olan tüm imkanları onlara yardımcı olabilmek için kullanacağım. Türkiye için her şey çok daha iyi olacak.”

Henüz 24 yaşında olan Fransız yıldız kariyerine daha şimdiden bir Dünya Kupası sığdırmışken birkaç ay önce oynanan son Dünya Kupası’nı da finalde takım arkadaşı Messi‘nin ülkesi Arjantin’e kaybetse de turnuvanın gol kralı olmayı başarmıştı. Dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak gösterilen yıldızın gelecekte tüm zamanların en iyilerinden biri olarak anılacağına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Dünyaca ünlü Fransız starın geceye telefonla katılıp destek vermesi sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı ve dünyanın her yerinden bu olaya ilişkin twitler atıldı. Ayrıca geceye Kylian Mbappe’nin formasını giydiği Fransız Paris Saint Germain takımının sahipleri de yine telefonla katıldı ve ülkemize destek verdi.

Kylian

Depremzedeler İçin Omuz Omuza

Ülkemiz 6 Şubat 2023 Pazartesi günü sabaha karşı 04.17’de merkez üssü Gaziantep 7.7 sonrasında ise öğle saatlerinde bu kez merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.6 büyüklüğündeki iki depremin ardından çok ağır bir sınavla karşı karşıya kalmıştı. Depremlerin hemen ardından tüm spor kulüpleri de herkes gibi deprem bölgesine yardım için seferber oldu. Milyonlarca taraftarının etkisiyle üç büyükler bu yardım seferberliğinin adeta lokomotifi oldular ve kısa sürede çok organize bir biçimde yardımları toplayıp bölgeye ulaştırdılar.

Dün gece de üç büyük kulübün başkanlarının ve kaptanları yine hazır bulundu. Ayrıca Türk futbolunun en önemli üç teknik adamı Şenol Güneş, Mustafa Denizli ve Fatih Terim de oradaydı. Ayrıca depremin ilk gününden itibaren canla başla mücadele eden iki eski futbolcu Volkan Demirel ve Gökhan Zan gecede yan yana yer alırlarken Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi de geceye bizzat katılanlardan biriydi.