Cengiz Ünder

Fransa Ligi Şampiyonluk Yarışı

Avrupa’nın en büyük beş liginden biri olarak kabul edilen Fransa Ligi, yani Ligue 1’de şampiyonluğun favorisi PSG olsa da ikincilik için kıyasıya bir yarış var. Tabii ikinci olan takım diğer yandan lider Paris Saint Germain’in olası bir hatası ile bir iki sene önce Lille’in yaptığını tekrarlamayı da planlıyor. Ne var ki Paris Saint Germain, Uefa Şampiyonlar Ligi’nde Alman devi Bayern Münih’e elendi. Bu sebeple tek odakları lig olduğu için artık hiç kimse onların kolay kolay hata yapacağına ihtimal vermiyor.

Fransa Ligi İçin PSG Doğal Favori

Her sezon başında olduğu gibi 2022 23 futbol sezonu başlerken de ligin dpğal favorisi konumundaydı Paris Saint Germain ekibi. Diğer rakiplerle kıyaslanmayacak akdar büyük bir bütçe ve derin bir kadro genişliğine sahip takımın kurulma amacı zaten ligi değil Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak. Haliyle bu uğurda oluşturulan bir kadronun Fransa Ligi için tabiri caizse fazla bir takım olması gayet normal. Her ne kadar Avrupa’nın beş büyük liginden biri olsa da Frasan lig, bir Premier Lig değil ve sezon başında şampiyonluk için iddialı olan takım sayısı Paris Saint Germain hariç 1 oluyor genelde. Yani son yıllarda izlenen tablo hep buydu. PSG, ligi lokomotif gibi götürür ve bir takım da onu kovalayabildiği kadar kovalardı. Zaten Fransa Ligue 1‘de sezon başlarken Paris Saint Germain hariç diğer takımla sezona şampiyonluk hedefi ile girmiyorlar. Çünkü bu ligde şampiyon olmak sizin ne kadar iyi olduğunuzdan daha fazla Paris Saint Germain takımının ne kadar iyi olmadığı ile alakalı bir durum.

Bu sene de Paris Saint Germain geride kalan 27 haftanın sonunda 66 puanla lider ve en yakın rakibi Olimpik Marsilya’ya da 10 puan fark atmış durumda. Paris Saint Germain için bu sene özelinde Uefa Şampiyonlar Ligi ve Fransa Kupası defterlerinin kapandığını da göz önüne aldığımızda kalan haftalarda ligi sürklase edecektir PSG ve şampiyon olacaktır.

Fransa Ligi

Olimpik Marsilya ve Monaco Çekişmesi

Lig lideri Paris Saint Germain olsa da Fransa ligi ikinciliği için ise kıyasıya bir mücadele mevcut. Olimpik Marsilya, Lens ve Monaco önümüzde kalan 11 haftada ligde 2. olmak için mücadele edecekler. Şu anda ikinci sırada Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya var. Monaco bu yarışta baya gerilerde kalmıştı ama ligin ikinci devresinde çıkışa geçtiler ne var ki son 3 haftada sadece 1 puan akabildi Monaco takımı ve eğer bu olmayıp da istikrarını sürdürebilseydi şu an ligin ikincisi Monaco olacaktı. Oysaki puan kayıpları onları 4. sıraya kadar geriletti. 51 puanla Olimpik Marsilya’nın 5 puan gerisinde Monaco.

Monaco ve Marsilya arasında ise ligin sürpriz ekibi Lens var. Herkesin alt sıralara düşecek dediği Lens, ligin bitmesine 11 hafta kalan hala ligde 3. sırada bulunuyor.