Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Tudor’un Gözdesi

Fransa Ligue 1’de Olimpik Marsilya forması giyen Cengiz Ünder sezonun ikinci yarısından itibaren Hırvat teknik adam Igor Tudor’un vazgeçilmezi olmuş durumda.

Cengiz Ünder ve Olimpik Marsilya

Cengiz Ünder, Olimpik Marsilya takımına 2021 22 sezonunda katılmıştı. O sırada Olimpik Marsilya takımının başında Şilili teknik adam Jorge Sampaoli bulunuyordu. Takımını 4 3 3 oynatan Şilili teknik adam milli oyuncumuzu da ileri üçlünün sağında kenar forvet olarak kullanıyordu. Bu formasyonda çok başarılı bir performans ortaya koyan Cengiz Ünder, Avrupa kariyerinin istatistik anlamında en verimli sezonunu geçirmişti. Bu başarılı sezonda Cengiz Ünder 47 maçta 14 gole imza atıp 6 da asist yapmıştı. Bu performans ve istikrarın ardından ise Olimpik Marsilya kulübü, Cengiz Ünder’in bonservisini elinde bulunduran Roma kulübüne 8.4 milyon avro ödeyerek Cengiz Ünder’in bonserbvisini satın aldı. Olimpik Marsilya bunu yaparken hem Cengiz Ünder’in performansından yararlanmak hem de olası bir teklifte milli oyuncudan bir gelir elde etmek arzusundaydı.

2022 23 futbol sezonu öncesinde hoca değişikliğine gitti Olimpik Marsilya takımı ve takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor getirildi. Ülkemizde Karabük ve Galatasaray takımlarını çalıştırmış olması sebebi ile Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı teknik adam üçlü savunma anlayışı ile bilinen bir isim. İtalya’da Verona ile harikalar yaratan Igor Tudor’un Olimpik Marsilya ile neler yapacağı merak konusuydu.

Igor Tudor, Olimpik Marsilya’nın başına geçtikten sonra oyuncularda tanıştığı ilk antrenmanda takımın bu sene üçlü oynayacağını oyunculara aktardı. Bu da bir önceki sezon takımın yıldızları olan Cengiz Ünder ve D. Payet benzeri oyuncuların radikal bir değişiklik yaşayacağı anlamına geliyordu. Zira Igor Tudor’un oynattığı üçlü savunmalı sistemde kanat forvetlere yer yoktu. Igor Tudor 3 4 2 1 oynatıyordu ve bu da D. Payet, Cengiz Ünder gibi isimlerin eğer çizgide oynamak istiyorlarsa ya hücumcu bek gibi oynamasını ya da hücuma yakın oynamak istiyorlarsa da forvet arkası oynamasını gerektiriyordu. Milli oyuncumuz Cengiz Ünder bu role uyum sağlamakta çok zorlandı ve sezona ilk 11’de başlamış olsa da kısa süre sonra yedek kaldı ve formasını kaybetti.

Cengiz Ünder

Devre Arasında Tudor Bırakmadı

Yedek kalmaya başladıktan sonra Cengiz Ünder ile ilgili sık sık transfer haberleri çıkmaya başladı, hatta oyuncunun ismi Türk takımları ile de yazıldı. Özellikle Galatasaray’ın oyuncuya yoğun ilgisi olduğu hep söylendi ve teklif bile yapıldığı görüşmelere başlandığı iddia edildi. Oyuncunun devre arasından takımdan ayrılmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak devre aratasında ilginç bir gelişme yaşandı ve Hırvat teknik adam Igor Tudor, Cengiz Ünder’in takımda kalması gerektiği konusunda bir rapor verdi yönetime ve oyuncu ile de özel olarak ilgilendi. Dünya Kupası arasından sonra Ligue 1‘in yeniden start alması ile bildikte Cengiz Ünder, performansı artmış bir şekilde ilk 11’e geri döndü ve takımının vazgeçilmezi oldu.