Cengiz Ünder

Fransa Ligue 1 Düşme Hattı

Cengiz Ünder’in Olimpik Marsilya forması giymesi nedeni ile yakından takip ettiğimiz Fransa Ligue 1, düşme hattı ile de hayli ilgi çeken bir lig bu sene. Uzun süredir Paris Saint Germain dominasyonu ile geçen ligin zirve mücadelesinde bu sene de değişen çok fazla bir şey olmadı. Paris Saint Germain, ilk haftalardan itibaren liderlik koltuğunu aldı ve rakipleri ile de arayı açmaya başladı. Olimpik Marsilya ve Monaco, lider Paris Saint Germain’i kovalarken sürpriz bir şekilde bu sezon Lens takımı da bu kovalamacaya dahil oldu. Yine de hiçbir otorite bu sene Uefa Şampiyonlar Ligi’ne de veda etmiş olan Paris Saint Germain takımının ligi bırakacağını düşünmüyor ve tüm tahminler daha çok ligde ikincinin kim olabileceği üzerine yapılıyor.

Ligue 1 Düşme Hattı Karışık

Ligin zirvesindeki bu belirgin duruma rağmen ligin düşme hattı ise oldukça karışık. Fransa Ligue 1 20 takımlı bir lig dolayısıyla 38 hafta üzerinden oynanıyor. Bu 38 haftanın sonunda son 3 sırada yer alan takımlar bir alt lige düşüyorlar. Ancak 2022 23 sezonunda bu kurala bir istisna getirildi. Önümüzdeki seneden itibaren Fransa Ligue 1’in artık 18 takımla oynanmasına karar verildi, dolayısıyla bu sene Fransa Ligue 1’den 3 değil tam 4 takım düşecek. Bu ada alt sıralarda ve özellikle de düşme hattındaki mücadeleyi kızıştıran bir unsur.

2023 24 sezonunda Fransa Ligue 1’in 18 takımla oynanabilmesi için alt ligden de her zaman olduğu gibi 3 değil de 2 takım Fransa Ligue 1’e yükselecek. Aslında bunu biraz daha detaylı anlatmak gerekiyor kafa karışıklığını önlemek için. 20 takımlı ligde son iki sırada yer alan takım direkt küme düşerken sondan üçüncü olan takım, bir alt ligde 3. olan takım ile bir play off oynuyordu. Kazanan takım üst ligde yer alırken kaybeden ise alt ligde mücadele ediyordu. Yani 2 takım kesin olarak düşüyor. 2. takım ise ya düşüyor ya da play off sonunda ligde kalmış oluyordu ama bu durumda da alt ligden 2 takım geliyor ve lig 20 takımla devam ediyordu.

düşme hattı

Bu sene Son 4 Direkt Düşecek

Önümüzdeki seneden itibaren ligin 18 takımla oynanması kararı sebebiyle bu sene son 4 sırada yer alan takım direkt olarak alt lige düşecek ve alt ligde de ilk iki sırada yer alan takımlar direkt olarak üst lige çıkacaklar. Lig sonuncusu Angers sadece 10 puana sahip ve ona kesin olarak düştü gözüyle bakılıyor. Fakat 19. sırada yer alan Ajaccio 21 puana sahipken düşme hattının üzerinde 16. sırada bulunan Brest ise 24 puanda. Ayrıca 15. sırada yer alan RC Strasbourg da sadece 26 puana sahip. Dolayısıyla son 10 haftaya girilirken 5 takım arasında ligde kalmak için kıyasıya bir rekabet izleyeceğiz.