Cengiz Ünder

Paris Saint Germain Yine Yapamadı

Fransa Ligue 1’i senelerdir domine eden ancak asıl hedefi Uefa Şampiyonlar Ligi olan Paris Saint Germain bu sene de bu hedefine ulaşamadı ve çeyrek finali bile göremeden Uefa Şampiyonlar Ligi’ne son 16 turunda veda etti. Son 15 turunda Alman devri Bayern Münih’e iki maçta da mağlup olan takım büyük bir hayal kırıklığı yaratırken teknik adam Christophe Galtier de ağır eleştirilen hedefi oldu.

Paris Saint Germain

Kısır Oyun Anlayışı

Geçen sezon Frasan Ligue 1’i kazanan Paris Siant Germain buna rağmen hoca değişikliğine gitmiş ve sezon başında Christophe Galtier’i takımın başına getirmişti. Mauricio Pochettino ile Fransa Ligi’ni kazanmış olmak Paris Saint Germain için hiçbir şey ifade etmiyordu çünkü en yakın rakibinin iki katından bile daha fazla değere sahip bir kadro vardı PSG’nin elinde ve bu pahalı kadronun senelerdir tek hedefi Avrupa’nın 1 numaralı kupası olan Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmaktı. 2021 22 sezonunda Uefa Şampiyonlar Ligi’nde grubunda Manchester City’nin ardından 2. olan takım son 16’da Real Madrid ile eşleşmişti ve iki maç sonunda Real Madrid karşısında galip gelemeyerek elenmişti. Bu sene ise son 16’da bir başka dev kulüp olan Bayern Münih’e iki maçta da boyun eğerek elendi Paris Saint Germain

Paris Saint Germain takımının bir kura şansızlığı olduğunu kabul etmek gerekiyor. Gçen yıl Manchester City ile aynı grupta yer alıp da 2. olmaları ve son 16’da Real Madrid ile eşleşmeleri -ki Real Madrid takımı geçen sene kupayı da kazandı- bu sene grubu yine ikinci bitirip bu kez de Bayern Münih ile eşleşmeleri elbette ki talihsizlik ancak diğer yandan Paris Saint Germain’in grubunu neden ikinci bitirdiği ve dahası hem geçen sene Real Madrid ile oynadığı 2 maçta hem de bu sene Byaern Münih ile oynadığı 2 maçta neden tek bir galibiyet bile alamadığı da sorgulanması gereken bir konu.

Lionel Messi, Kylian Mbappe ve Neymar’dan oluşan rakipler için kabus gibi hücum hattına sahip bir takımın büyük maçların hiçbirinin kazanamaması direkt olarak oyun planı dolayısıyla da teknik direktör üzerinden açıklanan bir konu. Nitekim en büyük, en sert eleştiriler de oyunculardan ziyade teknik adam Christophe Galtier‘e ve onun oyun planına yönelik oldu.

Paris Saint Germain Kimi Getirecek?

Paris Saint Germain takımının önümüzdeki sene Christophe Galtier ile devam etmeyeceği görüşünce pek çok yorumcu. Merak edilen konu ise kimin takımın başına geçeceği. Çünkü denemediği çok da fazla isim kalmadı Fransız ekibinin. İyi hücum oynatıyor diye Mauricio Pochettino, iyi savunma yaptırıyor, sonuç odaklı oynatıyor diye Christophe Galtier getirildi takımın başına ama ikisi de Uefa Şampiyonlar Ligi’nde son 16’dan ötesini göremedi son iki sezonda. Yeni ismin kim olacağı dahası neye göre seçileceği en büyük merak konusu.