Cengiz Ünder

Fransa Ligue 1 Panaroma

Milli maç arası nedeniyle Avrupa’nın tüm önemli liglerinde bu hafta sonu maç oynanmayacak olmasını fırsat bilerek Fransa Ligue 1 2022 23 sezonunun şu ana kadar olan bölümünü mercek altına aldık.

Fransa Ligue 1 Bildiğinzi Gibi

20 takımın yer aldığı ve 38 maç üzerinden oynanacak olan Fransa Ligue 1 2022 23 futbol sezonunda şimdiye kadar 8 maç geride kaldı. Bu 8 maçın sonucunda oluşan puan durumu kimse için sürpriz olmadı ve geçen senenin şampiyonu PSG yine ligin zirvesinde tek başına yer aldı. Ancak sürpriz çıkışlar, performanslar da olmadı değil. Öncelikle PSG zaten herkesin beklediği üzer ilk haftalardan itibaren ligi domine etmeye başladı. Messi, Neymar, Mbappe gibi kağıt üzerinde korkutucu bir hücum hattına sahip olan takım bunu sahaya da fazlasıyla yansıttı. Oynadığı 8 maç sonunda toplam 26 gol atan takım maç başına 3 gol ortalamasının da üzerine çıktı. Neymar 8 ve Mbappe 7 gol atarken Messi ise 4 gol attı ve bu üçlü 26 golün 19’unu kaydetmiş oldular. Attığı bunda gole karşılık ise kalesinde 8 haftada sadece 4 gol gördü PSG. Oynadığı 8 maçın 7’sini kazanan takım 1 maçı ise berabere tamamladı ve 22 puanla 8 hafta sonunda en yakın rakibinin 2 puan önünde Fransa Ligue 1 liderlik koltuğuna oturdu.

Fransa Ligue 1

Sezonun en flaş ekiplerinden bir diğeri ise Marsilya oldu. Sezon başında takımı Igor Tudor’a emanet eden Marsilya takımı sezon başlamadan önce büyük kaoslarla uğraştı. Igor Tudor’un oyuncularla anlaşamadığı, görevden alınacağı, oyuncuların Hırvat teknik adamla sorun yaşadıkları için ayrılmak istedikleri gibi pek çok haber çıktı basında. Ama Marsilya takımı lige öyle bir girdi ki oynanan futbol ve alınan galibiyetlerle tüm dedikoduların önü bıçak gibi kesildi.8 hafta sonunda ligde mağlubiyet yüzü görmeyen Marsilya topladığı 20 puanla lig lideri PSG’nin 2 puan arkasında 2. sıraya yerleşti. Tıpkı PSG gibi Marsilya’da ligin en zor gol yiyen takımlarından biri olmayı başardı ve 8 haftada kalesinde sadece 5 gol gördü. 8 hafta boyunca ligde mağlubiyet almayan Marsilya, bunu başarabilen üç takımdan biri oldu ki diğer iki takım da PSG ve Lens.

Lorient Sürprizi

Sezon başında birisi Monaco, Lyon, Rens gibi takımlardan biri değil de Loirent zirve mücadelesine ortak olacak deseydi, onun bu görüşü pek de ciddiye alınmazdı. Ama geride kalan 8 hafta sonunda Monaco, Lyon, Rennes gibi Fransa Ligue 1 2022 23 futbol sezonunun iddialı takımları birden fazla kez mağlubiyet alırken Lorient ise 8 maçta sadece 2 kez puan kaybetti ve bunlardan da sadece bir tanesi yenilgiydi. Lorient 8 hafta sonunda 19 puanla ligin 3.ç sırasına yerleşerek sezonun şimdiye kadarki flaş takımı olmayı başardı.