Cengiz Ünder

Igor Tudor – Bölüm 1

Hırvat teknik adam Igor Tudor, Marsilya ile Fransa Ligi’ne fırtına gibi bir giriş yaptı. 8 maçta alınan 6 galibiyet, yenilen sadece 4 gol ve namağlup şekilde devam edilen bir lig… Sanıyoruz ki birisi sezon başında Marsilya taraftarına bunları söylese hiçbir Marsilya taraftarını kendisine inandıramazdı, hele ki sezon öncesi hazırlık kampında olanların ardından…

Igor Tudor ve Oyuncularla Çatışmaları

İtalya’dan Verona takımı ile harika bir performans sergileyen Igor Tudor, bu başarısının ardından sezon başında Marsilya takımının başına getirildi. Takıma gelir gelmez de ciddi dedikodular yapılmaya başlandı. Bilindiği üzere Igor Tudor tam olarak üçlü savunma bağımlısı bir teknik adama ve bu konuda hiçbir esnekliği yok. İddialara göre Takımla tanıştığı andan itibaren onlara üçlü oynayacağını söyleyen Igor Tudor’un bu tavrı oyuncular arasında şaşkınlık yaratmıştı.

Oyuncularla doğru düzgün diyalog kurmadan onlara oyun planı ve formasyonu anlatan Tudor’un bu tavrı karşısında bazı oyuncular ciddi şaşkınlık yaşamıştı ama asıl sorun burada değil de oyuncuların üçlü oynamak istememesi kısmında yaşandı. Daha doğrusu oynamak istememek demeyelim, oyuncular belli konularda farklı fikirde olduklarını belirtmek istemişlerdi sadece o dönem. İşte olayın aslında koptuğu yerde burası olmuştu. Igor Tudor bu konuda iletişime çok da açık bir hoca değildi, hatta Igor Tudor herhangi bir konuda iletişime açık bir hoca değildi.

Tam bu noktada filmi biraz geri sarıp Türkiye günlerine dönelim; Igor Tudor ismini yaşı yeten Türk futbolseverler başarılı Juventus kariyeri ile hatırlayacaklardır. Oldukça iyi ve sert bir defans oyuncusuydu günümüzün başarılı Hırvat teknik adamı.

Futbolculuk kariyeri sonrasında hocalığa geçiş yapan Igor Tudor’un adını Karabükspor’un başına geçmesiyle birlikte duydu aslında Türk futbolseverler. Kısa ama başarılı geçen Karabükspor macerası sırasında oynattığı tempolu, eforlu futbol ve üçlü savunma ile Türkiye’de adından epeyce söz ettirmiş, disiplinli yapısı ile taraflı tarafsız pek çok kişinin adından ve takımından övgüyle söz etmesinin sağlamıştı. Karabükspor ile belki daha başarılı işler de yapabilirdi ama araya o dönem teknik adam değişikliğine giden Galatasaray girdi ve Igor Tudor’u takımın başına getirdi.

Igor Tudor

Galatasaray Kariyerinde de İletişim Sorunları Vardı

Galatasaray günleri zaten Türk futbolseverlerin yakından bildiği mevzular olsa da iletişim problemleri açısından önemli doneler var o günlere dair. Igor Tudor yönetimindeki Galatasaray, Avrupa kupası eleme maçında İsveç takımı Östersunds FK ile eşleşti sarı kırmızı ekip. Elbette ki serinin de iki maçın da mutlak favorisi, Avrupa tecrübesi hemen hemen hiç olmayan rakibi karşısında Galatasaray’dı.

Sarı kırmızı taraftarlar iki maçtan da galip ayrılarak hem ülke puanına katkı hem de iyi bir lig başlangıcı hayali kuruyorlardı. Ama Östersunds FK ve onun genç teknik adamı Graham Potter’in sarı kırmızılı camia ve aslında Türk futbolu içi acı bir sürprizi vardı.

DEVAM EDECEK