Cengiz Ünder

Igor Tudor – Bölüm 2

Birinci bölümde Marsilya ile Fransa Ligi’ne harika bir başlangıç yapan başarılı teknik adam Igor Tudor’un sezon başında oyuncularla yaşadığı sorunlara değinmiştik. Bu sorunların temelinde de iletişimsizlik problemleri vardı ki zaten Igor Tudor’un kariyeri boyunca yaşadığı en büyük sıkıntı belki de iletişimsizlik problemi oldu.

İletişimsizlik problemini anlatırken sizleri geçmişe götürmüş ve Igor Tudor Galatasaray’ın başına geçiş sürecine değinerek Galatasaray ile çıkacağı ilk Avrupa maçı arifesinde yazının ilk bölümünü sonlandırmıştık. Şimdi oradan devam ediyoruz;

Igor Tudor ve Östersunds FK Eşleşmesi

İlk maçı deplasmanda oynayacaktı Galatasaray takımı ve maçın mutlak favorisi elbette ki sarı kırmızı temsilcimizdi. Bu maç aynı zamanda Igor Tudor’un Galatasaray kariyerinde ilk resmi maçtı. Maçtan İsveç ekibi Östersunds FK 2 0 galip ayrıldı ki bu skor onlar için bir zafer niteliği taşırken Galatasaray ise mazisinin en sürpriz yenilgilerinden birini almıştı ve bu da Igor Tudor önderliğinde olmuştu.

Bu ilk maçın olumsuz havası fazla uzun sürmedi aslında zira bir hafta sonra İstanbul’da Galatasaray seyircisinin önünde bu maçın rövanşı vardı ve sarı kırmızılı ekip bu maçı kazanarak üst tura yükselecekti. Yani en azından herkesin inancı bu yöndeydi. Ancak öyle olmadı, Galatasaray, görece zayıf rakibine ilk yarıda gol atmayı başaramadı ve ikinci yarıda yediği golle de 1 0 geriye düştü. Sonrasında bir gol bulup beraberliği yakalasa da kendisini 2 1 öne geçirecek golü bulamadı Galatasaray hatta pozisyon bulmakta da zorlandı. Zaten o dönemdeki statü gereği deplasmanda daha çok gol atan takım iki maç sonundaki averaj eşitliği halinde bir üst tura çıkıyordu deplasman golü kuralı ile.

Sonuç olarak Igor Tudor önderliğindeki Galatasaray, başında Graham Potter‘ın olduğu Östersunds FK’ye elendi. Bu arada bir dip not olarak o dönem adı sanı duyulmamış olan Graham Potter’ın şu an İngiliz devi Chelsea’nin başına geçirildiğini de belirtmiş olalım. Bu yenilgi elbette ki Galatasaray için şok ediciydi ama futbolda her zaman böyle sonuçlar vardır. Burada Igor Tudor ile ilgili asıl problem maç sonrasında gazeteciler ile girdiği tartışmalardı aslında. Basın toplantısı sırasında soğukkanlılığını kaybeden Tudor, tercümanın sözlerini çevirmesine bile fırsat vermeden basın mensuplarına bağırmaya başladı, onlarla tartıştı.

Igor Tudor

Sneijder İle De Sorun Yaşamıştı

Bu maça ilişkin ilginç bir kara hala hafızalarda tazeliğini korumakta. Igor Tudor Galatasaray’ın başına geldiğinde o dönem sarı kırmızılıların yıldızı olan Wesley Sneijder’in kendi siteminde yeri olmadığını söylemiş ve Hollandalı dünya starını takımında istemediğini belirtmişti. Östersunds FK maçı sırasında skoru protesto etmek isteyen bir taraftar görüntülere yansımıştı ve o sırada tribünde Wesley Sneijder forması taraftarlar da vardı. Taraftarlar, kombinenin yakıldığı anı görüntüleyen kameramana formalarının arkasındaki Sneijder ismini göstererek Igor Tudor’a karşı olduklarını net şekilde vurgulamışlardı.

DEVAM EDECEK…