Cengiz Ünder

Igor Tudor – Bölüm 3

Igot Tudor ve onun geçmiş kariyerini, geçmişten beri geliştiği yönleri ve yaşadığı sorunları derlediğimiz yazı dizimizin ilk iki bölümünde Igor Tudor’un Galatasaray kariyerinin başlarına değinmiştik. Galatasaray’ın başında Hollandalı dünya yıldızı Wesley Sneijder ile yaşadığı sorunu ve Avrupa’ya erken vedasını anlattığımız 2. bölümün ardından bu bölümde Galatasaray’daki lig macerası le devam ediyoruz yazımıza.

Igor Tudor

Belhanda, Bafetimbi Gomis, Fernando Reges ve N’diaye

Igor Tudor Galatasaray’ın başına geldiğinde sportif direktör olarak Cenk Ergün vardı Galatasaray’da. Cenk Ergün o dönem Galatasaray’a çok ciddi oyuncular transfer etmişti. Galatasaray taraftarı bu transferlerle coşsa da bu transferler için oldukça ciddi bonservis bedelleri ödenmiş dahası uzun süreli ve maliyetli sözleşmelerin altına girilmişti. Avrupa’ya erken vedanın ardından Igor Tudor için ciddi eleştiriler başlamış olsa da tıpkı bugün Marsilya kariyerinde olduğu gibi ligin başlamasıyla birlikte tüm eleştirileri bıçak gibi kesmeyi başarmıştı sahadaki takım.

Tıpkı bugün Marsilya’da olduğu gibi o dönemde de Galatasaray rakibini güçlü bir presle adeta boğuyor, her top için oyuncular fazlasıyla mücadele edip adeta canlarını dişlerine takıyorlardı. Orta sahada topun olduğu yere birden fazla oyuncu ile baskı yapıp saldıran Galatasaray takımı bu eforlu oyununun karşılığını ise skor olarak almayı başarıyordu. Ligin ilk haftalarında açık ara ligin en beğenilen takımı olan Galatasaray hem pozisyona giriyor, hem galip geliyor hem de rahatça gol bulabiliyordu. O dönem Galatasaray orta sahasında yer alan Fernando Reges ise performansı ile parmak ısırtıyor bir komutan gibi takımı geriden yönetiyor.

İşler iyi giderken her şey güllük gülistanlık olsa da birkaç hafta geride kaldıktan sonra Galatasaray’ın kırılganlıkları ortaya çıkmaya başladı. Sahada hem oyun hem de skor olarak düşüş yaşayan Galatasaray’da bu kez oyuncular ile teknik adam arasında gerginlikler baş göstermeye başladı.

Chedjou ve Igor Tudor Kavgası

İstenilen skorların gelmemesi ile birlikte oyuncularla Igor Tudor arasındaki anlaşmazlıklar su yüzüne çıkmaya başladı. O günleri daha sonra verdiği bir röportajda anlatan Kamerunlu stoper Aurelien Chedjou, Tudor’un üçlü savunma istediğini ve kendisinin de Tudor’a üçlü savunma oynamayı beceremeyeceğini ve kendisi yerine başka bir oyuncu oynatması gerektiğini söylediğini anlattı verdiği söyleşide. Igor Tudor’un ise buna karşılık çok sert bir tepki verdiğini ve ”Ben nerede oyna diyorsam orada oynayacaksın.” diye cevap verdiğini söyledi. Igor Tudor’u iletişime kapalı ve anlaşması zor biri olarak tanımlamıştır Kamerunlu stoper aynı röportajda.

Igor Tudor bir devre arasında geldiği Galatasaray’dan yine bir devre arasında, 2017 18 sezonunun ara transfer döneminde, 18 Aralık’ta takımdan gönderildi. Galatasaray’ın başında 34 maça çıkan hoca 1.79’luk puan ortalaması yakalamıştı. Ayrılığının ardından basına yönelik olarak ”Cadı avı bitti.” ifadesinin kullanarak da bir kez daha dikkatleri üzerine çekmişti Igor Tudor.

DEVAM EDECEK…