Cengiz Ünder

Igor Tudor – Bölüm 4

Marsilya ile sezona fırtına gibi giren Hırvat teknik adam Igor Tudor Fransa Ligi’nde mağlubiyet almazken UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ise çıktığı iki maçta iki mağlubiyet aldı. Büyük maçları oynamayı beceremiyor mu sorusu gündeme gelmişken geçmişten beri yaşadığı sorunları ve geliştirdiği yönlerini ele aldığımız bir Tudor portresi yapmaya karar vermişti. Üçüncü bölümü Galatasaray kariyerinin sonu ile bitirmiştik.

Igor Tudor Yeniden İtalya’da

Galatasaray kariyerinin ardından İtalya yolcusu olan Hırvat teknik adam Igor Tudor birkaç ay sonra İtalya Serie A’da düşme hattında olan Udinese’nin başına geçti. Undinese’de başarılı sonuçlar alan Hırvat teknik adam orada da iletişim problemleri yaşayarak takımdan ayrıldı. Udinese ile 2017 2018 futbol sezonunun sonunda 4 maça çıkan Hırvat teknik adam 4 maçta 1.75 puan ortalaması yakalamıştı. Ertesi sezona da Udinese ile başlayan Tudor, bu sezonda ise sezonu tamamlayamamış ve takımdan ayrılmıştı.

Udinese kariyeri sonrasında 2019 2020 futbol sezonunun devre arasında ülkesi takımlarından Hajduk Split’i çalıştıran Igor Tudor, 18 maça çıkıp 1.56 puan ortalaması yakalamıştı. 21 Ağustos 2020 tarihinde Hajduk Split’ten ayrılan Igor Tudor o dönem Juventus’un başına geçen Andrea Pirlo’nun yardımcısı olarak Juventus teknik ekibine katıldı. O Pirlo bugün ülkemizde Karagümrük’ü çalıştırmakta. Daha önce futbolcu olarak uzun yıllar formasını giydiği Juventesu’ta yardımcı antrenörlük yapan ve belki de gelecekte Juventus antrenörü olmayı hayal eden Hırvat teknik adamın bu hayali, Andrea Pirlo‘nun Juventus hocası olarak başarılı olamaması ise yarım kaldı.

14 Eylül 2021 tarihinde Hellas Verona’nın başına geçen Hırvat teknik adama burada kısıtlı kadro ile herkesin takdirini kazanan çok güzel bir futbol oynatmaya başladı. Büyük maçlarda aldığı skorlar, attığı goller, baskılı ve hırslı oyunu ile Hellas Verona, İtalya Ligi’nin sürpriz takımlarından birisi oldu ve haliyle takımın hocası Igor Tudor da takımı ile birlikte büyük övgüler aldı.

Igor Tudor

Ve Marsilya…

Hellas Verona takımı ile başarılı performansının ardından büyük kulüplerin dikkatini çeken Hırvat teknik adam kariyerinde dev bir adım attı ve temsilcimiz Cengiz Ünder’in formasını giydiği Fransız kulübü Marsilya takımının başına geçti. Marsilya’nın başına geçen teknik adam elbette ki birkaç sene önce Galatasaray’ın başında olan adamdan çok daha tecrübeli biriydi. Ancak Igor Tudor ile ilgili temel bir eleştiri yapılacaksa o da iletişimindeki sıkıntılardır. Otoriter olmayı iletişimsizlik üzerinden kurgulamasıyla eleştiriler alan Tudor, bu konuda herhangi bir aşama kaydetmiş görünmüyor.

İletişimsizlik konusundaki sıkıntılarını Marsilya’da da yaşadığı gayet açık olan Igor Tudor, tıpkı Galatasaray kariyerinde olduğu gibi Marsilya kariyerine de ligde çok hızlı başladı ve bu sayede sezon öncesinde yaşanan sorunların üzeri örtüldü. Ama hala bir soru gizemini koruyor; Igor Tudor Galatasaray’da yaşadığı büyük maçlarda başarı elde edememe sorununu Marsilya’da da yaşayacak mı?

DEVAM EDECEK…