Cengiz Ünder

Igor Tudor – Final

Yazı serisinin geride kalkan dört bölümü boyunca Hırvat teknik adam Igor Tudor ‘un kariyerini ve kariyerinde yaşadığı sorunları sizlerle paylaştık. Tüm kariyere baktığımızda iki temel problem göze çarpıyor; iletişimsizlik ve büyük maçları kazanamamak.

Igor Tudor

Igor Tudor ve Marsilya

Igor Tudor, 2022 232 futbol sezonunun başında Marsilya takımına geldiğinde kariyerini boyunca üzerine yapışan iletişimi başarısız etiketinin de etkisiyle belki takımla sorunlar yaşadığı haberleri basında yer almaya başladı. İddialara göre Hırvat teknik adamın üçlü savunma ısrarı takımda karşılık bulmamış ve oyuncuların bu konudaki itirazlarına ise Igor Tudor kulaklarını tıkamıştı. Daha sonrasında ise 2021 22 futbol sezonunda takımın yıldızı olan kaptan Payet, Igor Tudor ile görüşüp arkadaşlarının sıkıntılılarını hocaya aktarmak istemiş, Tudor ise tüm iletişim kanallarını kapatarak konuşacak bir şey olmadığını ve kendisi ne istiyorsa oyuncuların onu yapmak zorunda olduğunu belirtmişti.

Igor Tudor’dan ummadıkları sertlikte bir cevap alan oyuncu grubunun konuyu yönetime taşıdığı haberleri basında yer alınca Marsilya kulübü bir açıklama yapmış ve ”İsteyen kalır, istemeyen gider” diyerek Igor Tudor’a destek çıkmıştı. Bu tartışmalar eşliğinde sezona başlayan Marsilya takımı çok başarılı sonuçlar almış ve tartışmaların önünü sahada aldığı sonuçlarla kesmişti.

Şimdi yazı serisinde de değindiğimiz geçmiş hikayeler düşünüldüğünde Tudor’un ciddi bir iletişim problemi olduğu, bunu Marsilyalı oyuncularla yaşadığı ancak geçmişte olduğu gibi sahada skorlar geldiği sürece bu problemin sorun teşkil etmeyeceği ortada. Yani Marsilya kazandığı, iyi oynadığı sürece oyuncuların Igor Tudor ile nasıl bir diyalog içinde oldukları ya da olamadıkları ile kimse pek ilgilenmeyecek. Fakat sorun tıpkı geçmişte olduğu gibi Marsilya’da da işler ters gitmeye başlarsa ortaya çıkacak gibi duruyor.

Büyük Maçlar Kazanılamazsa Her Şey Bozulabilir

Igor Tudor’un geçmişinde iki temel problem görünüyor demiştik; iletişimsizlik ve büyük maçları kazanamamak. Maçlar kazanıldığı sürece sorun yok, o zaman iletişimsizlik konusu hiç gündeme gelmeyecek. Ancak bu noktada Igor Tudor’un büyük maçları iyi idare edememe konusu Demokles’in kılıcı gibi sallanmakta. Şu an halı altına süpürülen iletişimsizlik sorunları Tudor, ligde ilk maçını kaybettiğinde bir anda gündeme gelebilir. Marsilya takımı Fransa Ligi’nde şimdiye kadar hiç mağlup olmadı ama açıkçası PSG, Lyon, Monaco gibi güçlü ekiplerle de oynamadı henüz. Oysaki aynı Marsilya Şampiyonlar Ligi’nde çıktığı iki maçtan da sahada mağlup ayrıldı. UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki bu mağlubiyetler pek konuşulmasa da ligde gelecek bir mağlubiyetin aynı sükûnetle karşılanması pek mümkün görünmüyor. Evet, Tudor Marsilya ile çok iyi gidiyor, ama çok iyi gittiği için de Marsilya’da aslında o kadar da iyi olmayan bazı şeyler hiç konuşulmuyor, yok sayılıyor. Ve bir gün bunlar konuşulmaya başlanabilir.

5 serilik Igor Tudor hikayemiz burada bitti, Igor Tudor’un Marsilya hikayesini ise Tudor hala yazmaya devam ediyor; sonunun ne olduğunu hep birlikte göreceğiz.