Cengiz Ünder

Igor Tudor’un Büyük Maç Problemi

Igor Tudor bu yıl Fransa’nın şu ana kadar en çok konuşulan spor adamı olmayı başardı. Elbette bunda en büyük pay skandallarla başlayan Marsilya kariyerinin yeşil sahada ciddi başarılarla devam ediyor olması. Takım ilk geldiğinde önce oyuncularla anlaşamadığı, sonrasında ise kavga ettiği haberleri yapılan Hırvat teknik adam için Marsilya seyircisi 3 kişi ile de kavga ettiği hatta birine vurduğu bile iddia edilmişti.

Liglerin başlamasıyla beraber ise bu iddialar geride kaldı. Çünkü Marsilya takımı lige çok formda girdi. Zaten topladığı puan ve aldığı skorlarla ligin zirvesine çıktı ama bunun haricinde oynadığı baskılı ve dominant futbol da Marsilya taraftarı ile Fransa spor kamuoyundan tam not aldı. Eleştiriler, dedikodular yerini saha içine dair övgülere bıraktı. O kadar ki 2021 22 futbol sezonunun Marsilya adına en iyi oyuncusu olan, takım kaptanı D. Payet‘in Hırvat teknik adam Igor Tudor tarafından tercih edilmemesi bile konuşulmaz oldu.

Igor Tudor

Igor Tudor’un Şampiyonlar Ligi Performansı Soru İşareti Yarattı

Her şey yolunda ilerlerken Marsilya için Şampiyonlar Ligi maçları gelip çattı. Marsilya takımı gruplardaki ilk maçında İngiliz takımı Tottenham deplasmanına gitti. İlk yarıyı 0 0 bitiren Marsilya’da ikinci yarının başında kırmızı kart görerek sahada 10 kişi kaldı. Elbette bu andan sonra maç Tottenham için kolaylaşırken Marsilya için ise tam zıttı bir hale büründü. Sahada 10 kişi kalan takım rakibine daha fazla direnemedi ve yediği 2 golle sahadan 2 0 mağlup ayrılarak Şampiyonlar Ligi’ne puansız başladı. Bu maçın deplasmanda olması, maçın ikinci ayrısının 10 kişi oynanması ve elbette Tottenham’ın grubun favori takımı olması sebebiyle bu maç çok konuşulmadı ama grup aşamasının ikinci maçı Marsilya ve Igor Tudor için ciddi soru işaretleri meydana getirdi.

İç sahada konuk edilen E. Frankfurt maçına galibiyet parolası ile çıkan Igor Tudor ve öğrencileri maçtan mağlup ayrılırken iki Şampiyonlar Ligi maçının ardından gol de atamamış oldular. Fransa Ligi’nde her ne kadar çok iyi giden bir Marsilya olsa da henüz Monaco gibi, PSG gibi takımlarla da karşılaşmamış bir Marsilya var aynı zamanda. Ve şu ana kadar oynana maçlar arasında en zoru olarak görülen 2 maçta gol bile atılamaması ise Igor Tudor’un geçmişten gelen bir sorununu yeniden gündeme taşıdı.

Galatasaray ile de Sorun Yaşamıştı

Igor Tudor, Türkiye’de Galatasaray kariyerine tıpkı Marsilya’da olduğu gibi çok hızlı başlamış ve oynattığı oyun, aldığı galibiyetlerle büyük övgüler toplamıştı. Ne var ki ilerleyen haftalarla birlikte Galatasaray görece daha zor takımlarla oynadıkça puan kayıpları gelmiş dahası sahadaki o etkili futbol da gitgide kaybolup silikleşmişti. Galatasaray kariyerinin sonunda büyük maçları oynayamayan bir hoca etiketi yapıştırıldı Igor Tudor’un üzerine ve o etiketin hala üzerinde olup olmadığı şimdi Marsilya kariyeri için de sorgulanmaya başlandı.