Cengiz Ünder

Cengiz Ünder ve Milli Takım

Fransa Ligi’nde Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder, Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Uluslar Turnuvası C Ligi mücadelesinde Lüksemburg ve Faroe Adaları maçları için kadroya çağrılmıştı. İki maç da Türkiye A Milli Futbol Takımı adına beklenmedik skorlarla sonuçlandı. Türkiye A Milli Futbol Takımı, Lüksemburg ile 3 3 berabere kalırken deplasmanda oynadığı Faore Adaları maçından ise 2 1 mağlup ayrıldı.

Milli oyuncu Cengiz Ünder, Lüksemburg maçında ilk 11’de sahaya çıkarken Faroe Adaları deplasmanında ise kadroda yer almadı. Hemen belirtelim ki bu iki maç da aslında Türkiye A Milli Futbol Takımı için formalite maçlarıydı. Ay yıldızlı ekip, bu iki maç öncesinde zaten UEFA Uluslar C Ligi’ndeki grubundan çıkmayı ve bir üst lig olan B Ligi’ne yükselmeyi garantilemişti. Yine de kağıt üzerinde asla Türkiye A Milli Futbol Takımı’na rakip olmayacak olan bu iki takım karşısında alınan skorlar sadece Türk spor kamuoyunda değil Avrupa basınında da şok etkisi yarattı. Teknik adam Stefan Kuntz hakkında Alman spor basınında da eleştirel haberler çıktı.

Cengiz Ünder ve Lüksemburg Maçı Performansı

Lüksemburg maçında kazanılan penaltıyı gole çeviren Cengiz Ünder maçı bir gol bir asistle tamamladı diyebiliriz. Lüksemburg 8. dakikada öne geçtikten sonra ay yıldızlı takımımız baskıyı artırdı ve 16. dakikada penaltı kazandı. Penaltıda sorumluluğu alıp topun başına geçen Cengiz Ünder skoru 1 1’e getirdi. 37. dakikada Lüksemburg bir kez daha öne geçti.

Türkiye A Milli Futbol Takımı bu gole de hemen cevap verdi ve Cengiz Ünder’in çevirdiği topa Lüksemburg takımı stopere ters bir vuruş yaptı ve maça beraberlik geldi. Bu golün ardından da skoru tutmayı başaramayan takımımız bir gol daha yese de son dakikalarda beraberliği yakaladı ve maç 3 3 eşitlikle sonuçlandır. Cengiz Ünder, takımımız adına sahanın en öne çıkan isimlerinden biri oldu.

Hem penaltıda sorumluluk alıp golü yapması hem de golden sonra verdiği reaksiyon ile rakibi zorlayarak stopere hata yaptırmasıyla beğeni toplayan Cengiz maç genelinde Türkiye A Milli Futbol Takımı adına en çok sorumluluk alan topla en çok oynayan oyuncuların başında geliyordu.

Cengiz Ünder

Bencil Oynadığı İddiaları da Var

Cengiz Ünder’in oyununu eleştirenler de oldu. Çok bencil oynadığı, topu ayağında çok fazla tuttuğu konularında eleştiriler alan Cengiz Ünder için ”Marsilya’da asla böyle oynayamaz” yorumları yapıldı sosyal medyada. Buna karşılık bazı futbolseverler de Cengiz Ünder’i savunarak, takımda kimsenin sorumluluk almadığını ve Cengiz Ünder’in tek başına skoru tutmak için mücadele ettiğini savundu.

Sonuç olarak Cengiz Ünder adına olumlu bir maç geride kalırken Türkiye A Milli Futbol Takımı hiç beklemediği bir sonuç aldı ve böylesi bir sonuç ardından tüm oyuncular gibi Cengiz Ünder’e de eleştiri gelmesi beklenen bir olaydı.