Cengiz Ünder

Milli Takımda Kaleci Sorunu

Türkiye’nin Uluslar Ligi, C Grubu’ndaki serüveni tamamlansa ve Türkiye A Milli Futbol Takımı bir üst lig olan B Ligi’ne yükselmiş olsa da Faroe Adaları ve Lüksemburg maçlarında alınan şok skorların etkisi hala devam etmekte. Teknik kadrodan, Hamit Altıntop’a oynayan oynamayan oyunculardan iyi performans gösterenlere kadar hala her şey tartışılıyor Türk spor kamuoyunda. Tartışılan konulardan biri de kaleci sorunu.

Türkiye A Milli Futbol Takımı kalecileri olarak Fenerbahçe’den Altay Bayındır, Trabzonspor’dan Uğurcan Çakır ve Stade Rennais FC’den Doğan Alemdar aday kadroda yer almıştı. Lüksemburg maçında Alman teknik adam Stefans Kuntz kalece Uğurcan Çakır’a forma verirken bu maç 3 3 bitmişti. Bu skor elbette ki Türkiye A Milli Futbol Takımı için kabul edilemez bir durumdu.

Uğurcan Çakır Çok Eleştirildi

Lüksemburg ile oynanan ve 3 3 beraberlikle sonuçlanan maçın ardından an çok eleştirilen oyunculardan biri de kaleci Uğurcan Çakır oldu. Yakın zaman öncesine kadar Türkiye’nin en iyi kalecisi olarak gösterilen Uğurcan Çakır, bu maçın ardından çok ciddi eleştiriler aldı ve kendisinin aslında iyi bir kaleci olmadığı ve Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın ciddi bir kaleci sorunu olduğu iddia edildi. Elbette bu iddiaların maçın sıcaklığı ile yapıldığını unutmamak ve belki de çok da ciddiye almamak gerekiyordu. Zira aynı maçta takımın en etkili oyuncusu olarak gözüken, penaltıdan bir gol atan sonrasında da yaptığı etkili bir ortanın defansız ters vuruşu ile ağlara gitmesiyle 2 2 ‘lik eşitliğin yakalanmasında başrolü oynayan Cengiz Ünder için de bencil oynadı yorumları yapılmıştı.

Takımımız adına maçın en iyi oyuncusu olan Cengiz Ünder‘in bile eleştirilmesi göz önüne alındığın elbette ki maçta 3 kötü gol yiyen Uğurcan Çakır’ın eleştirilmesi zaten beklenen bir durumdu. Bu eleştirilerin ardından Faroe Adaları deplasmanında kalede Uğurcan Çakır yerine Fenerbahçeli genç eldiven Altay Bayındır yer aldı. Ancak Faroe Adaları maçı da 2 1 kaybedilince eleştirilerin dozajı herkes için arttı.

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın aldığı kötü ve sürpriz sonuçlar sonrasında seyirciler de kendi kulüplerinin etrafında birleşip gruplaştılar. Fenerbahçeliler Uğurcan Çakır’ı; Trabzonsporlular ise Altay Bayındır’ı eleştirirken Beşiktaş taraftarı ise milli takımda oynaması gereken kalecinin Ersin olduğunu iddia ettiler.

kaleci sorunu

Milli Takımda Gerçekten Bir Kaleci Sorunu Var mı?

Altay Bayındır, Uğurcan Çakır, Ersin Destanoğlu ve Doğan Alemdar gibi kaleciler varken bu soruyu sormak garip olsa da sorunun cevabı daha komik; çünkü Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın ciddi bir kaleci sorunu var. Çünkü böylesine yetenekli, potansiyelli ve genç kaleci seçeneği arasından kaleye geçen kişiye destek olmak yerine kulüpçülük yaparak onun üzerinde baskı kurmak hatta ve hatta onun kötü oynamasını arzu etmek ciddi bir sorundur bir ülke ve onun milli takımı için.