Cengiz Ünder
Corona Virüsü

İtalya Karantina Altında

2020 yılının en önemli olayı olan corona virüsü dünyada ve özellikle İtalya’da durdurulamadan yayılmaya devam ediyor. Corona virüsünün yayılmasının durdurulamaması ölü sayılarının da artmasına yol açıyor. Dünya genelinde 5 bine yaklaşan ölü sayısı olmakla beraber İtalya’da ölen kişilerin sayısı bin 500’e yaklaştı.

İtalya’da virüsün yayılmasının durdurulmaması ile İtalya’da olağanüstü hâl ilan edildi ve ülke karantinaya alındı. İtalya’da bütün etkinlikler, törenler, spor karşılaşmaları, tiyatrolar ve kültürel etkinlikler ertelendi. Okullar, üniversiteler süresiz olarak tatil edildi. İtalya’da bütün halk evinde ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda kesin talimat var.

Corona Virüsüne Karşı Aşı ve İlaç Çalışmaları

Çin ile en yüksek ölümün görüldüğü yer İtalya olsa da corona virüsü ülkemiz olmak üzere birçok ülkede görüldü. İtalya Avrupa ülkeleri içinde virüsün en çok görüldüğü ülke olsa da İspanya, Almanya, İngiltere başta olmak üzere dünyanın çoğu ülkesi virüsün etkisi altında bulunuyor.

Corona virüsünün yayılmasını önlemek için gerekli önlemler alınsa da ölümlere dur denilemiyor. Dünyadaki bilim adamları corona virüsüne karşı ilaç ve aşı çalışmaları yapsa da şuna da bu konuda somut bir gelişme de bulunamıyor.