Cengiz Ünder

Kylian Mbappe Sorumluluğu Aldı

Fransa Ligue 1’de şampiyonluk adayı olan Paris Saint Germain aslında kötü bir sezon geçirdi bu sene ama son düzlükte Kylian Mbappe sorumluluğu aldı. Fransız yıldız oyuncu son düzlüğe girilen Ligue 1’de son maçlarda Paris Saint Germain’in skor yükünü çekmeyi başardı.

Messi’nin Yokluğunda Sorumluluğu Aldı

Paris Saint Germain sezon başında en büyük şampiyonluk adayı olarak başladı sezona ancak kimsenin önceliği Fransa ligi şampiyonluğu değildi aslında. Paris Saint Germain, bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak istiyordu. Katar 2022 Dünya Kupası’nı Paris Saint Germain forması giyen ve Dünya Kupası’nın ardından da pek çokları için tüm zamanların en iyi futbolcusu olan Lionel Messi’nin takımı kazanırken turnuvanın diğer finalisti de en büyük yıldızı yine Paris Saint Germain forması giyen Kylian Mbappe olan Fransa’ydı. Paris Saint Germain’in iki büyük yıldızından Lionel Messi Dünya Kupası şampiyonu olurken Kylian Mbappe ise Dünya Kupası gol kralı oldu.

İki yıldızının Dünya Kupası’ndaki başarısı sonrası Paris Saint Germain’in Uefa Şampiyonlar Ligi hedefi daha yakın göründü ama tabiri caizse evdeki hesap çarşıya hiç uymadı. Dünya Kupası arasının ardından adeta çöküşe geçti Paris Saint Germain takımı ve ligde üst üste kaybettiği puanlar sonrasında neredeyse liderliği yitirme noktasına geldi. Dahası Uefa Şampiyonlar Ligi’nde de Bayern Münih ile eşleşti Paris Saint Germain ve Alman takımı karşısında fazla bir varlık gösteremeden elendi Fransız kulübü.

Tüm bunların üzerine bir de Lionel Messi krizi ile çalkalandı Paris Saint Germain kulübü. Lionel Messi, kulüpten izin almadan ülkeyi terk edince Paris Saint Germain, Messi’ye 2 hafta ceza verdi. İşte tam da bu noktada devreye Kylian Mbappe girdi ve takımı yeniden ayağa kaldırdı. Kylian Mbappe takımının oynadığı son beş maçın tamamında gol bulmayı başardı. Son 5 maçta 7 gol atan oyuncu 1 de asist yaparak 8 gole direkt katkı vermiş oldu.

Kylian Mbappe

Kylian Mbappe Gol Krallığına Koşuyor

Dünya Kupası’nın gol kralı olan Kylian Mbape Fransa Ligue 1’de de krallık için A. Lacazette ile yarışıyor. Kylian Mbappe son haftalarda ne kadar formdaysa O. Lyon takımının kaptanı ve yıldızı olan Alexandre Lacazette de en az o kadar formda. Son 10 maçta 12 gol kaydetti A. Lacazette. Şu anda her iki oyuncunun da 26 golü bulunuyor Fransa Ligue 1’de. Bu iki oyuncudan biri artık kalan üç haftada gol kralı olacak. En yakın rakipleri Lille’in genç yıldızı Jonathan David olan ikili Jonathan David’e son iki haftaya girilirken 4 gol fark atmış durumdalar. Bu arada diğer yandan kalan üç haftada Paris Saint Germanin’e alınacak bir galibiyet yeteceğinden önümüzdeki hafta Kylian Mbappe şampiyonluğu elde edebilir ve bu durumda da kalan iki haftada takım arkadaşları tamamen ona gol attırmak üzerine hareket edebilirler.