Cengiz Ünder

Ligue 1 İkincilik Savaşı

Fransa Ligue 1’de şampiyonun Paris Saint Germain olduğu artık neredeyse kesin gibi olsa da Lens ile Olimpik Marsilya arasındaki Ligue 1 ikincilik savaşı devam ediyor. Bu iki takım bu akşam Lens’in sahasında kozlarını paylaşacak ve kazanan takım muhtemelen sezonu 2. sırada bitirecek.

20 takımlı Fransa Ligue 1 38 hafta üzerinden oynanıyor ve bu akşam oynanacak 34. hafta maçı sonrasında hem Lens hem de Olimpik Marsilya takımlarının ligde dörder maçı kalacak. Kritik maç öncesinde Olimpik Marsilya, Lens’in 1 puan önünde 2. sırada bulunuyor.

Ligue 1 ikincilik

Ligue 1 İkincilik Savaşı Vermek Yerine Şampiyon Olabilirlerdi

Ligue 1 ikincilik savaşı veren bu iki takımdan herhangi biri biraz dikkatli olsaydı aslında şu an belki de şampiyonluğu konuşuyor olabilirdi. Aslında matematiksel olarak her iki takımın da Fransa Ligue 1 şampiyonluğu şansı hala devam ediyor ancak gerçekçi bir bakış açısı ile düşünürsek Paris Saint Germain‘in şampiyonluğu bu noktadan sonra bırakması pek de olası değil.

Fransa Ligue 1’de uzun senelerdir Paris Saint Germain’in dominasyonu devam ediyor ve bu ligde şampiyon olmak sizin ne kadar iyi olduğunuzdan daha çok Paris Saint Germain’in ne kadar kötü olduğu ile alakalı bir durum. Bu sene Paris Saint Germain yeterince kötüydü aslında. Ligin kalburüstü takımlarının hemen hemen hepsi Paris Saint Germain’den puan almayı başardı, bunu başaramayan tek takım Olimpik Marsilya oldu. Paris Saint Germain’e iki maçta da yenilen Olimpik Marsilya eğer ki bu maçlardan herhangi birini kazanmış olsaydı bu hece sahaya deplasmanda galip gelip lig liderliğini almak için çıkabilirdi.

Şu an 70 puanla ligde 2. sırada olan Olimpik Marsilya iki maçtan birinde galip gelmiş olsa 73 puana sahip olacaktı ve Paris Saint Germain’in de 3 puan eksik alacağı için 72 puanda kalacaktı. Keza aynı şans Lens için de geçerliydi, onlar bu sene bütün büyük maçlarda çok iyi bir performans ortaya koydular ama deplasmanda oynadıkları Paris Saint Germain maçında 27. dakikada sahada 10 kişi kaldılar ve o maçı kaybettiler. Oysaki beraberlik halinde bile ikili averajda üstünlüğe sahip olduklarından bu gece kazanmaları halinde maç fazlasıyla liderliği alacaklardı.

Lens Daha Avantajlı

Ligue 1 ikincilik savaşında karşı karşıya gelecek iki takımın maçı için net bir favori söylemek zor. Üç ihtimalli bir maç bizi bekliyor bu akşam için. Ne var ki sezon başından beri ortaya koydukları performanslara baktığımızda Lens takımı bu tip maçlarda çok başarılı olurken Olimpik Marsilya ise tam tersi olarak tüm büyük maçlarda hata yaptı bu sene ve hemen hemen hiçbir büyük maçtan istediği skorla ayrılamadı. İki takım da çok formda olsa da büyük maç performanslarına baktığımızda Lens takımını bu akşamın favorisi olarak söylenebilir.