Cengiz Ünder

Lens Kimseye Acımıyor

Fransa Ligue 1’de 2022 – 2023 futbol sezonunun en özel performansı hiç şüphesiz ki Lens takımından geldi. Sezon başından beri uzun haftalar boyunca sürekli olarak düşüş yaşayacağı iddia edilen Lens, sezonun sonuna gelmiş olmamıza rağmen hala rakiplerine sahayı dar etmeye devam ediyor.

Dün oynanan Fransa Ligue 1 33. hafta maçında Toulouse deplasmanına çıkan Lens takımı baştan sona üstün götürdüğü maçı ilk yarının 33. dakikasında bu sezonun formda isimlerinden olan Lois Openda’nın golü ile 1 0 kazanmayı başardı ve üst üste ikinci galibiyetini elde etti. Eğer 2 hafta önce PSG deplasmanında 10 kişi kalıp da maçı 3 – 1 kaybetmeselerdi bugün belki de şampiyonluk ihtimalini konuşuyor olacaktık Lens takımı için.

Lens

Lois Openda Sezonun Yıldızlarından

Lens’in Toulouse karşısında galibiyet golünü atan Lois Openda bu sezon kariyer sezonunu yaşıyor. 16 Şubat 2000 doğumlu Belçikalı oyuncu 1.77 boyunda ve santrfor mevkiinde görev yapıyor. Futbola ülkesinin önemli takımlarından Club Brugge altyapısında başlayan oyuncu 2020 – 21 futbol sezonunda Hollanda’nın Vitesse kulübüne kiralanmıştı. Hollanda’da 33 maçta 10 gol atıp 4 de asist yapan Lois Openda’nın bu performansı beğeni toplamış ve ve Vitesse oyuncuyu kiralık olarak yine kadrosunda tutmuştu. 2021 – 22 futbol sezonunda 33 maçta 18 gol atıp 2 de asist yapan oyuncuyu Vitesse kadrosuna katmak istemiş ama Clup Brugge’un talep ettiği bonservis bedelini ödemeyi kabul etmeyince bu transfer olmamıştı.

2021 – 22 futbol sezonunda toplamda 50 maçta forma giyip 24 gol atan Belçikalı santrforun bu performansı başka kulüplerin de ilgisini çekmiş ve Fransız Lens takımı oyuncuyu bu sezonun başında 9.8 milyon avro bonservis bedeli ödemek suretiyle kadrosuna katmıştı. Bu bedel bazı çevrelerce çok bulunsa da bugün gelinen noktada oyuncunun yaklaşık değerinin 20 milyon avro civarında olduğu düşünülüyor. Bu sezon şimdiye kadar 18 gol atan oyuncunun sezon sonunda Lens’ten ayrılması halinde kendisi için ödenen bonservisin en az iki katını kulübe kazandırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Lens Şampiyon Olabilirdi

Fransa’da bu sene Lens gerçekten de şampiyon olabilirdi. Matematiksel olarak hala şampiyonluk şansı var aslında Lens takımının ama dürüst olmak gerekirse bu artık çok düşük bir ihtimal. Fransa Ligue 1 uzun süredir Paris Saint Germain’in dominasyonu ile geçmekte ve bu ligde şampiyon olmak için PSG‘nin kötü olduğu bir sezonu yakalamak zorundasınız artık. İşte bu sezon PSG, başka bir takımın şampiyon olabileceği kadar kötüydü aslında. Ve Lens eğer henüz ilk yarının ortalarında 10 kişi kalmamış olsa 2 hafta önce PSG’yi deplasmanda yenebilirdi.

O maçı Lens kazansa bugün ligin lideri Lens olacaktı. Berabere bile kalabilselerdi eğer bugün Lens ile PSG arasındaki puan farkı 4 olacak bu durumda da Olimpik Marsilya‘nın şampiyonluk şansı gündeme gelecekti ama artık PSG’nin önünde kolay bir fikstür var ve yine ligi şampiyon bitirecek yıldızlar topluluğu PSG.