Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Şampiyonlar Ligi Aşkına

Fransa Ligue 1’de mücadele eden ve Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya takımı sezonu 2. bitirebilmek için yoğun bir mücadeleye girişti Lens takımı ile. Olimpik Marsilya, son oynadığı maçta ligin güçlü ekiplerinden Lyon’u deplasmanda bir sonra dakika golü ile 2 1 yenmeyi başardı ve haftayı 3 puanla kapatarak ligdeki 2.lik koltuğunu Lens takımından geri aldı. Lens de bu hafta zorlu bir rakiple oynamış ama Monaco’yu adeta sahadan silerek maçını 3 0 kazanmıştı.

Parsi Saint Germain sebebi ile Fransa Ligue 1’de diğer takımların şampiyonluk şansları bir hayli az aslında ama Olimpik Marsilya biraz dikkatli olsa bugün belki de 2.lik değil de şampiyonluk mücadelesi verirken görecektik onları. Lig lideri Paris Saint Germain ligin önemli takımlarına karşı puan kaybederken bir tek Olimpik Marsilya’yı deplasmanda 3 0 gibi net bir skorla geçti. O maç ve içeride 3 1 kazandıkları Lens maçı -ki Lens o maçta erken bir kırmızı kart görmüştü- bugün çok başka şeyler konuşabilirdik Fransa Ligue 1 şampiyonluğu için.

Hedef Lig 2.liği

Olimpik Marsilya takımı 2021 22 futbol sezonunda Şilili teknik adam Jorge Sampaoli önderliğinde ligde 38 maç sonunda 71 puan toplamış ve ligi 2. sırada tamamlamıştı. 38 maçta 21 galibiyet alan takım 8 maçta berabere kalmış ve 9 maçı da kaybetmişti. Ayrıca 63 gol atıp kalesinde ise 38 gol görmüştü. Bu sene ise Hırvat teknik adam Igor Tudor’u takımın başına getirdi Fransız kulübü.

Igor Tudor ile sancılı bir sezon başlangıcı yaşadı takım. Jorge Sampaoli ile 4 3 3 oynamaya alışan takım Igor Tudor ile bir anda 3 4 2 1’e döndü. Bu değişiklik hazırlık döneminde takımı zorlasa da sezona çok iyi başladı Olimpik Marsilya ve artık son haftalarında gelinen Fransa Ligue 1’de genel olarak iyi bir sezon geçirdi Igor Tudor’un takımı. Ligde şu ana kadar 32 maçta 20 galibiyet alan takım, ligin bitmesine 6 maç kalan neredeyse geçen seneki performansına şimdiden ulaştı. Geçen sezon 63 gol atan takım şimdiye kadar 59 gol attı ve gol ortalaması olarak da geçen senenin üzerine çıktı.

Olimpik Marsilya

Olimpik Marsilya İçin Şampiyonluk Zor

Genel olarak bu sene, geçen seneye kıyasla bir tık daha iyi bir performans ortaya koysa da şampiyonluk şansı elinden gitti denebilir artık ve hedef ligi 2. sırada bitirebilmek. Lig lideri Paris Saint Germain bir ara düşüş yaşamış olsa da o dönem bu fırsatı ne Lens ne de Olimpik Marsilya kullanabildi ve sonrasında da Paris Saint Germain performansını yükseltti ve ligdeki son 3 maçını kazandı. Olimpik Marsilya için şu an tek hedef ligi, hemen 1 puan arkasında yer alan Lens‘in önünde bitirebilmek.