Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Auxerre Engelini Geçti

Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya, milli oyuncumuzun da gol attığı maçta Auxerre takımını geriden gelerek 2 – 1 yenmeyi başardı.

Lider Paris Saint Germain‘in kendi sahasında Lorient’e yenildiği haftada bu maç olduğundan da önemli hale gelmişti Olimpik Marsilya takımı için. Zira bu maç öncesinde Lens ile ikincilik mücadelesi yapan Olimpik Marsilya, Paris Saint Germain’in kendi sahasında şoke eedici bir mağlubiyet almasının ardından şampiyonluk için bir kez daha umutlandı. Maç öncesinde Paris Siant Germain ile arasında 8 puan fark olan takım, lider Paris Saint Germain’in sahasında mağlup olmasının ardından puan farkını 5’e indirme şansına sahip oldu. Olimpik Marsilya takımı maçta çok zorlansa da bu fırsatı tepmedi ve 2 – 1’lik galibiyetle haftayı lider Paris Saint Germain ile aradaki puan farkını 5’e düşürerek kapatmış oldu.

Auxerre Golle Başladı

Maçı mutlak galibiyet için çıkan Marsilya takımı Auexerre karşısında belki aşırı motivasyon belki de stres sebebi ile çok gergin bir görüntü sergiledi. Topla oynayan taraf Marsilya olasa da acele kararlar ve telaş göze çarpıyordu ev sahibi takımda. Ve bunun bir sonucu olarak yine hatalar silsilesinin ardından konuk ekip Auxerre golü bulmayı başardı. 33 dakikada Birama Toure attığı golle konuk ekibi 1- 0 öne geçirdi. Bu golün ardından galibiyet için telaşı daha da artan Olimpik Marsilya baskıyı artırıp pozisyonlara girse de ya doğru pası veremedi ya da şutlarda rakip kaleyi bulmayı başaramadı.

Maç boyunca topla oynama oranında rakibine %70’e %30’luk üstünlük kuran Olimpik Marsilya maç boyunca da rakip kaleye 25 şut attı ancak bu şutlardan sadece 4 tanesi çerçeveyi buldu. Marsilya’nın maçı 2 gol atarak bitirdiğini düşünürsek maç boyunca böyle bir baskıya rağmen Auxerre kalecisi I. Radu’ya özellikle ilk devrede çok fazla iş düşmedi aslında ve maçın ilk yarısı 10 konuk ekip Auxerre üstünlüğü ile sona erdi.

Auxarre

İkinci Devrede Goller Geldi

İkinci yarıya da ilk yarıdan farklı başlamadı aslında ev sahibi takım Olimpik Marsilya; top ve oyun hakimiyeti vardı ama telaş, sağlıklı kararlara engel oluyordu. İkinci yarıda da yarım saat geride kalmış ve işler Olimpik Marsilya için çıkmaza giriyordu ki sahneye milli oyuncumuz Cengiz Ünder çıktı. Kaleci ile çaprazdan karşı karşıya kaldığı pozisyonda maçın başından beri beklenen o bitirici vuruşu yapan milli oyuncumuz takımına eşitliği getiren golü kaydetti. Golden sonra moral bulan Olimpik Marsilya takımı galibiyet golü için de fazla beklemedi ve 77. dakikada Alexis Sanchez skoru 2 – 1’e getiren golü kaydetti. Golde ofsayt tartışmaları olsa da gol verildi ve Olimpik Marsilya Auxerre karşısındaki bu kritik maçtan zor da olsa 3 puanla ayrılmayı başardı.