Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Vites Yükseltti

Fransa Ligue 1’de ülkemizi başarı ile temsil eden milli oyuncumuz Cengiz Ünder, kendisi adına kötü geçen ilk devrenin ardından ligin ikinci devresinde adeta vites yükseltti. Üst üste attığı gollerle takımına puanlar kazandıran oyuncu son oynanakritik Auxerre maçında da beraberlik golünü attı ve hemen ardından gelen galibiyet golü ile de Olimpik Marsilya, Paris Saint Germain’in puan kaybettiği haftada önemli bir 3 puan alarak son haftalara girilirken liderlik koltuğu ile arasındaki puan farkını 3’e indirmeyi başardı.

Cengiz Ünder Sezona Kötü Başlamıştı

Bu sezon Olimpik Marsilya takımı sezon başında hoca değişikliğine giderek Şilili teknik adam Jorge Sampaoli ile yollarını ayırmış ve takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirmişti. 2021 22 futbol sezonunda İtalya’da Verona ile harikalar yaratan Igor Tudor’un önemli bir takımın başına geçmesi zaten bekleniyordu ve o takım Fransız ekibi Olimpik Marsilya oldu; ancak Igor Tudor ve Olimpik Marsilya birlikteliği oldukça sancılı başladı. Jorge Sampaoli döneminde klasik 4 3 3 oynayan takımın en büyük hücum silahı kanat forvetlerdi ki o bölgelerde de milli oyuncumuz Cengiz Ünder ve takım kaptanı D. Payet oynuyordu.

Takımın başına geçen Igor Tudor ise 3 4 2 1 formasyonu ile baskılı bir oyun oynatıyordu ve Hırvat çalıştırıcının oyun planında kanat forvetlere yer yoktu. Bu durumda da milli oyuncumuz Cengiz Ünder ve geçen sezon takımın en büyük yıldızı, aynı zamanda da takım kaptanı olan D. Payet’in ya oyun yapılarını değiştirmeleri ya da yedek kalmaları gerekiyordu. Sezon başlarken D. Payet yedek, Cengiz Ünder ise kanat forvet değil de forvet arkasındaki iki oyuncudan biriydi. Fakat yeni rolüne uyum sağlayamayan Cengiz Ünder de kısa süre sonra yedek kaldı.

İkinci Devrede Tudor’un Vazgeçilmezi Oldu

Devre arasında milli oyucumuzun Olimpik Marsilya‘dan ayrılacağı iddia edilmişti, hatta üç büyüklerin hepsinin de oyuncuya ilgisi olduğu konuşuluyordu. Yine sezon başında Cengiz Ünder’i isteyen Atalanta’nın da devre arasında yeniden devreye gireceği söyleniyordu. Ancak devre arasında ilginç bir gelişme yaşandı. Olimpik Marsilya takımının teknik direktörü Igor Tudor yönetime verdiği raporda Cengiz Ünder için gitsin demedi. Kalsın, ama eğer ayrılmak istiyorsa gidebilir dedi. Oysaki milli oyuncumuzu sıklıkla yedek bırakmıştı ilk devre boyunca Hırvat teknik adam.

Igor Tudor‘un bu tavrı sonrasında Cengiz Ünder de takıma daha fazla aidiyet hissetmeye başladı ve ayrıca Dünya Kupası arasında da Igor Tudor milli oyuncumuzla özel olarak ilgilendi. Bu gelişmelerin ardından ligin ikinci devresinde ilk 11’e dönen Cengiz Ünder, neredeyse her ay performansını daha da yukarı çekti ve hücumdaki etkinliğini artırdı. Bu sezon ligde 5 golü olan oyuncu bu 5 golün 3 tanesini son üç lig maçında attı ve özellikle de son maçta attığı gol çok değerliydi.