Cengiz Ünder

FC Nantes Ateş Hattına İndi

Fransa Ligue 1’de üst üste aldığı kötü sonuçlar sonrasında arkasındaki RC Strasbourg’un da puan toplamaya başlaması ile birlikte FC Nantes takımı düşme hattına indi. Sezon başında Mısırlı golcü Mostafa Mohamed’i Galatasaray’dan satın alma opsiyonlu olarak kiralayan Nantes takımının küme düşüp düşmemesi, bu kiralık anlaşması üzerinden değerlendirildiğinde aslında Galatasaray camiasını da etkiliyor.

FC Nantes

FC Nantes Galibiyeti Unuttu

Ligde aldığı kötü sonuçların ardından düşme hattına kadar inen sarı yeşilli takım adeta galibiyetin ne olduğunu unuttu. Son olarak dün oynanan maçta Brest deplasmanında 2 0 mağlup olan takım maç öncesi kendisi ile aynı puanda olan Brest takımının 3 puan altında kaldı ve düşme hattına indi. Bu mağlubiyet sonrası FC Nantes moraller iyiden iyiye bozulurken gündeme de FC Nantes takımının teknik adamı Antoine Kombouare‘nin yakın zaman önce sarf ettiği sözleri gündeme getirdi. 59 yaşındaki tecrübeli teknik adam bir süre önce yine kaybedilen bir maç sonrası düzenlenen basın toplantısında çok sert konuşmuştu takımı hakkında ve ”Biz B.k gibi bir takımız” demişti.

Elbette bu sözleri takımını motive edebilmek için sarf etmişti Antoine Kombouare, ancak görünüşe göre bu pek işe yaramadı. Brest karşısında oyunun geneline bakıldığında daha baskılı oynayan, pozisyona giren takım konuk ekip Nantes gibi olsa da bu aslında gerçeği pek yansıtmıyor çünkü çok kritik bir maç olan ve düşme hattını direkt ilgilendiren bu karşılaşmada ev sahibi Brest, henüz ilk yarım saatte istediği skoru aldı ve sonrasında da topu Nantes takımına bırakıp sadece skoru korudu. Bunda a başarılı oldu ev sahibi Brest ve maç sonunda 3 puanı alarak düşme hattından kurtuldu.

Ligde geride kalan 33 hafta sonundan FC Nantes’ın sadece 6 galibiyeti bulunuyor. Bunun haricinde kalan maçlarda 14 beraberlik ve 13 mağlubiyet alan takımın 35 gol atarken kalesinde ise 48 gol görmüştü. Toplamda 32 puanı olan takım şu anda Fransa Ligue 1’de düşme hattında yer alıyor. 20 takımlı lig 38 hafta üzerinden oynanıyor ve ligde son 4 sırada yer alan takım sezon sonunda Ligue 2’ye düşüyor. Nantes önümüzdeki hafta sahasında final gibi bir maça çıkacak ve RC Strabourg ile karşılaşacak.

Mostafa Mohamed’in Durumu

Bu sene Nantes forması ile fena bir performans ortaya koymayan Mısırlı oyuncunun bonservisini almayı planlıyordu aslında Fransız takımı. Galatasaray da keza buradan gelecek bonservisi artı kalemlere yazmayı ve kendi transferlerini planlarken Mostafa Mohamed‘in bonservis getirisini de hesaba katıyordu. Nantes’ın Fransa Ligue 1’deki durumu ise Mısırlı golcünün sezon sonundaki transferi konusunda soru işaretlerine neden oldu. Olur da Nantes takımı küme düşerse o durumda Mostafa Mohamed’i transfer etmesi çok ama çok düşük bir ihtimal. Mısırlı bu sezon 33 maçta 8 gol atıp 3 de asist yaptı.