Cengiz Ünder

Mostafa Mohammedli Nantes Cengiz Ünder’e Karşı

Fransa Ligi 21. hafta kapsamında bu akşam Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya takımı, Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı bir isim olan Mısırlı santrfor Mostafa Mohammed’in kiralık olarak forma giydiği Nantes deplasmanına konuk oluyor.

Maç öncesinde Nantes takımı ligde 13. sırada yer alırken Olimpik Marsilya ile 43 puanla üçüncü sırada yer alıyor. Olimpik Marsilya takımında Türk oyuncu Cengiz Ünder’in ilk 11’de sahaya çıkması bekleniyor. Nantes takımında ise sezon başında satın alma opsiyonunu da içeren bir sözleşme ile Galatasaray’dan Mısırlı forvet oyuncusu Mostafa Mohammed‘in de bu maça ilk 11’de çıkması bekleniyor.

Nantes

Fransa Ligue 1 Sıkışık Takvimle Oynanıyor

Dünya Kupası bilindiği üzere bu sene Katar’da düzenlendi. Katar’ın iklimi sebebiyle de her zaman yazın düzenlenen Dünya Kupası bu kez liglerin oynandığı kış ayında yapıldı. Haliyle pek çok Avrupa ligi Dünya Kupası sebebiyle normalden daha önce devre arasına girdi. Dünya Kupası’nın standart devre arası tatilindne daha uzun sürmesi nedeniyle de zaten erken tatile giren liglerin tatili de uzayında Dünya Kupası dönüşünde Avrupa’daki pek çok lig çok sıkışık bir takvimle oynanmak durumunda. Fransa Ligue 1 de bu liglerden biri. Haliyle normalde hafta sonu oynanan lig maçları sıkışık takvim sebebiyle hafta içi de devam ediyor. 20 takımlı ligde bugün 10 maçın tamamı oynanacak ve böylece 1 Şubat 2023 Çarşamba günü oynanacak bu maçlarla birlikte Fransa Ligue 1’de 21. hafta tamamlanacak.

Sezona harika bir başlangıç yapan Olimpik Marsilya ilk devrenin sonuna doğru ciddi bir düşüş içerisine girmiş ve ilk dört sıranın, başka bir deyişle UEFA Şampiyonlar Ligi potasının dışında kalarak ilk devreyi noktalamıştı. Ligde ikinci devrenin başlamasıyla birlikte sezon başındaki formuna geri döndü Olimpik Marsilya takımı. Üst üste aldığı galibiyetlerle yeniden tırmanışa geçen takım üçüncü sıraya kadar çıktı ve bu akşam oynanacak maçların ardından da haftayı ikinci sırada kapatma şansına sahip.

İlk Devredeki Nantes Maçı

Fransa Ligue 1’de ilk devrede oynana Nantes maçında milli oyuncumuz Cengiz Ünder için ilginç bir an yaşanmıştı. Olimpik Marsilya’nın sahasında oynanan maçta Cengiz Ünder maça yedekler arasında başlamıştı. Maçın ikincisi yarısının ortalarında Olimpik Marsilya’nın Hırvat teknik adamı Igor Tudor, Cengiz Ünder’i oyuna aldı. Bu değişiklikten sadece 18 dakika sonra bir değişiklik daha yapan Igor Tudor oyuna 18 dakika önce aldığı milli oyuncuyu oyundan çıkarmak istedi. Cengiz Ünder başta bir yanlışlık olduğunu sansa da sonrasında oyundan alınanın kendisi olduğunu analyınca tribünleri alkışlayarak direkt soyunma odasına gitmişti. Bu maçın ardından Cengiz Ünder ile Olimpik Marsilya takımının yollarının ayrılacağı düşünülmüş hatta Cengiz Ünder’in adı Türk takımları ile de yazılmıştı. Ancak Cengiz Ünder’in yıldızı Igor Tudor ile barıştı ve ilk 11 formasını da tekrar üzerine geçirdi.